Novinář, zaměřující se především na ekologickou problematiku a na cestování po Asii. Na desítkách výprav po zemích tohoto kontinentu prožil více než tři roky života a v roce 1995 publikoval prvního českého průvodce pro pozemní cestu z Prahy do Indie, knihu Cesta na Východ. Pro Českou televizi natáčí v Asii reportáže pro pořad Objekti. Zabývá se i filozofickou a kulturně–antropologickou reflexí cestování.
Silvestr se dá prožít i jinak než s chlebíčky u televizní estrády. Třeba na úzkorozchodné parní železnici v lesním údolí jednoho z nejodlehlejších koutů Evropy. Vydejte se za rumunskými dřevaři do zasněženého kraje Maramureš, ležícího na hranicích Rumunska s Ukrajinou.
Jezdili spolu v kočárku. Po téměř padesáti letech se vydali opět společně na cestu. Cestovatel Ivan Brezina vzal svou hračku z dětství, gumovou figurka Pepka námořníka, na cestu do indického Dillí. V rozhovoru prozradil, kde na takový nápad přišel i jak se cestování pozemní cestou do Indie pozměnilo v průběhu času.
V pátek šťastně skončil únos dvou českých cestovatelek. Poučení? Žádné není. Ten případ totiž o ničem obecném nevypovídá.
29. října 2013 je významný den pro tureckou dopravu. Přesně na 90. výročí vzniku sekulární Turecké republiky totiž začalo pod Bosporem jezdit metro!
Nečekaná směsice vůni, tisíce lidí, strach, žebráci bez nohou, děs, okouzlení, šejdíři, nepořádek, šok, desítky ohníčků, překvapení… Všechno tohle se mísí v myslích všech, kteří přijedou do Indie poprvé.
Etnické menšiny žijící v kopcovitých džunglích severní části Thajska se jazykem, oblékáním, zvyky i náboženstvím liší od většinové thajské společnosti. Jejich příslušníci dosud žijí velmi primitivním způsobem, stejně jako před staletími.
Nemáte odvahu, fyzičku nebo zkušenosti na zdolání pákistánských osmitisícovek? Hory mohou být nádherné i z okna autobusu nebo z korby náklaďáku. Projeďte se po pákistánské Karákóram Highway – nejvyšší, nejdivočejší a nejkrásnější silnici Asie.
Doby Hanzelky a Zikmunda, dvou odvážlivců, jejichž cesty po světě sledoval před lety s napětím celý národ, jsou dávno pryč. Lidi už nebaví číst doma v bačkorách cestopisy, plné odvahy a dobrodružství, které prožil někdo jiný: touží je prožívat sami. Do posledních divokých míst naší planety se vydávají úředníci a studenti, vyzbrojení jen kartáčkem na zuby, nožem a kreditní kartou.
Jenom jedno město světa se může pochlubit tím, že leží na dvou kontinentech zároveň. Bosporský průliv, který půlí tureckou metropoli, také odděluje Evropu od Asie. Možná i díky tomu nabízí Istanbul fascinující směs východní exotiky a pohostinnosti se západní civilizovaností, luxusem a bezpečím.
„S lodí jenž přiváží čaj a kávu odjedu jednou na dalekou Jávu,“ snil kdysi Konstantin Biebl. Exotická ostrovní země, která českého básníka tolik uchvátila, splní vaše nejnáročnější cestovatelské sny. Indonésie je totiž nesmírně rozmanitá a má stovky nejrůznějších tváří.