Topi Pigula absolvoval širokou škálu povolání: od kuchaře na horské boudě až k postu pedagogického pracovníka. Pracoval jako reportér Koktejlu, nyní je nezávislý publicista a stálým spolupracovníkem cestovatelského portálu HedvabnaStezka.cz. Tradici už mají i jeho fotografické kurzy na https://www.topi-photo.cz
Focení v hospodách, restauracích, bufetech a v neposlední řadě na mejdanech, chce trochu drzosti. Samozřejmě to závisí na nátuře fotografa a navíc není hospoda jako hospoda. Je rozdíl mezi „bufetem na stojáka“ a restaurací ozdobenou michelinovou hvězdičkou.
Řekněme si rovnou, že pro amatéra je to poměrně náročná disciplína. Pokud nefotíte šachový turnaj, tak většina scén je rychlá – ostatně jedná se o závody. Několik příkladů z letošního vodáckého maratónu přiblíží alespoň nejzákladnější fakta o sportovní fotografii.
Chcete-li si udělat malý test vlastní kreativity? Vyberte si téma a dejte se do focení. Já si vybral podzim a zjistil, že jsem uvízl na spadaném listí.
Pravidla (i ta fotografická) jsou od toho, aby se porušovala. Ale i to se musí umět. V posledním díle se podívejme na méně obvyklé pohledy na formát či vyznění fotografie
Dokud bude existovat fotografie, bude existovat tábor zastánců BW (black & white), tvrdí profesionálové nedají dopustit na diapozitiv. A co my, 99% laiků, kteří máme digitál proto, že je to pohotové, pohodlné a v porovnání s klasickou či diapozitivní fotkou opravdu levné?
Relativně hezké fotky „jako od profíka“ se dají udělat z domácího ateliéru, který vyrobíte z kusu pauzáku (jeden list á 10,-Kč v papírnictví) a jedné či dvou lampiček (stačí si na chvíli vypůjčit ty z nočního stolku).
Asi znáte tu dětskou písničku, která končí tím, že vám lev ukousne prst. To se vám může snadno stát, když půjdete ve fotografickém nadšení příliš blízko. Jenže když vy chcete mít nějaké „super“ fotky. Jde to! I u zvířat, která jsou za mřížemi či za sklem můžete udělat fotky „jako z divočiny“.
Pro reportážní fotku musíte dorazit na místo, mění se světelné podmínky, aktéři i reportér je v pohybu. Proto se u ní dá omluvit drobná chyba na kvalitě. Ale i tady jsou určité zásady, na které se vyplatí myslet.
Rozmazaná fotka je obecně považovaná za nepovedenou. Co všechno udělat pro, aby se rozmazání zabránilo? To si zkusíme ukázat v dalším dílu našeho fotopovídání.
Pokud jste někdy viděli profesionálního fotografa v akci, tak vás možná překvapilo, že používal blesk i za plného světla. Proč, když bylo světla dost? Proč tak plýtval energií z baterek?