Fotograficky dokumentuje nejrůznější náboženské oslavy a rituály po celém světě v rámci dlouhodobého projektu nazvaného TranSpiRituals. Španělské velikonoce ho zaujaly stejně silně jako indická kumbh mela nebo rituály svatých mužů.
Váránasí je pro hinduisty nejdůležitějším městem na světě, však ho také založil sám Šiva. Jedno z nejdéle obydlených míst na Zemi leží na břehu posvátné řeky Gangy, která jako pokračování Mléčné dráhy stéká z nebes. Klikaté uličky, tak typické pro starobylou část města, dokáží člověka zmást i po několikáté návštěvě.
Je masopustní úterý. V Benátkách, Riu nebo na Moravě to asi na fašanku pěkně jede a já se vznáším pár tisíc metrů nad Indickým oceánem, ve sluchátkách Nicka Cavea a naraženou kšiltovkou NUSLE. U šik letušky Air France objednávám ještě poslední dvoudeci výborného syrahu a přemýšlím, jak nejlíp využít ten necelý měsíc, který jsem dostal darem k padesátinám na poznávání Indonésie.
Hladinu jezera, za nímž z mlhy vystupují vysoké hory, zarůstá spleť vodních hyacintů a plovoucích zahrad, mezi nimiž vykukují vesnice na kůlech, rybáři veslující jednou nohou i buddhistické chrámy a kláštery.
Průvody katolických bratrstev v kápích nesoucí obrovské sochy světců nebo ukřižovaného Ježíše, pochodující orchestry vyhrávající smuteční hudbu, tisíce lidí v ulicích, květiny, svíčky a magická atmosféra provoněná kouřem kadidla.
Váránasí je samo o sobě symbolem. Nejsvatější město pro hinduisty a díky nedalekému Sarnátu, kde pobýval Sidharta Gautánama, také jedno z nejsvatějších pro buddhisty. Pojďte se do Indie podívat s fotografem Vojtěchem Vlkem.