Michal je dlouhodobým spolupracovníkem naší redakce. Je to milovník cestování, hor a fotografování, kterému se věnuje i profesionálně. Kromě fotografování portrétů žije pro krajinářskou fotografii. Zajímavé pohledy do krajiny nalézá kdekoli ve světě. Nejraději má však hory, které v člověku nechají nejenom vizuální dojem, ale nabízí i přímé spojení s přírodou, učí člověka pokoře i skromnosti. Cestování je nedělitelná součást jeho života.
Posledním z Baleárských ostrovů, který jsem dosud nenavštívil, je Ibiza. Než odletím, zakazuji si pro sebe myslet na její pověst ostrova pařmenů, což mě vždy od její návštěvy tak trochu odrazovalo. Chci ji poznat takovou, jaká skutečně je.
V létě sytě zelené, v zimě zahalené do bílé, rozlehlé klidné, navíc překypující množstvím nejrůznějších aktivity, které tu lze celoročně provozovat. Takové je hluboké údolí Pillerseetal. Rozkládá se v tyrolských Kitzbühelských Alpách. Poskytuje prostor pro pět malebných městeček – Fieberbrunn, Hochfilzen, St. Jakob in Haus, St. Ulrich am Pillersee a Waidring.
Návštěvou jediného ostrova si lze splnit celou řadu cestovatelských snů. Na malém území se nachází písečné pláže i strmé útesy, banánové plantáže, palmové háje, kopce porostlé voňavými vavříny či jedlými kaštany, rozsáhlé vinice, hluboké kaňony, vodopády, řada ostrých a majestátných hřebenů hor i aktivní vulkány.
Milý a malý kanárský ostrůvek připomíná obří horu porostlou bujnou zelení. Od středu ostrova ukrytého v hustém deštném vavřínovém lese se směrem k moři paprskovitě rozbíhají hluboké skalnaté rokle, barrancos. Tam, kde se údolí otevírají nejvíce, vznikly rybářské vesnice a později městečka. Aby mohli místní lidé na prudkých svazích zajišťovat svou obživu, změnili je v terasová políčka se zavlažovacími kanály, z nichž vykukují banánovníky, citrusové plody nebo v plochých údolích palmové a bambusové háje.
Je poslední dubnový týden, brzké jarní odpoledne a v historickém centru Andújaru to zeje prázdnotou. Počasí je jak ze škatulky, na nebi ani mráček. Kvetoucí pomerančovníky tu sebevědomě šíří omamnou vůni, připomínající jasmín. Zpěv slavíka občas přeruší zvuk nějakého motorového dopravního prostředku, kterému se podařilo proklouznout skrz úzké uličky, jinak je tu naprosté ticho. Je to ale klid před bouří. Za několik hodin se tu rozběhne několikadenní slavnost, která nemá ve světě obdoby – Romería de la Virgen de la Cabeza.
Hornatý ostrov Madeira náležící Portugalsku je zapomenutým, exotikou vyhlížejícím klenotem, který je díky dobrému leteckému spojení doslova na dosah ruky.
Ostrov proslulý divokými vodami oceánu, zelenými horami a tisíci druhů rostlin má mnoho tváří. Jednou z nich je bezesporu adrenalinové využiti místních unikátních přírodních podmínek.
Od tohoto roku je možné s přestupem v německém Frankfurtu letět přímo do Holguínu. Je to nepříliš známé město ve východní části Kuby a právě jeho poloha je ideální pro ty, kteří chtějí navštívit turisty méně navštěvovaná místa. Turisté sem totiž většinou z Havany nestihnou za svůj krátký pobyt dojet. Panenská příroda, prázdné pláže, plno zvířat, blízký kontakt s místními lidmi a všudypřítomný rytmus salsy. Popíšeme si, co dělat v samotném Hoguínu a jeho okolí, ale i v trochu vzdálenějších místech, kterými jsou Santiago de Cuba nebo Baracoa.
Vyhrajte 5 volných vstupů pro 2 osoby na premiéru Expediční kamery v Aeru ve čtvrtek 23. února od 18:00!
Rozsahem absolutně největší outdoorový festival v Česku a na Slovensku se pro více jak 25 tisíc návštěvníků vrací do více než 200 měst. Slavnostní premiéra se koná již tradičně v pražském kině Aero a to ve středu 23. února, poté až do dubna procestuje křížem krážem obě republiky. Letos se můžete těšit na tradičně nejlepší výběr z expedičních filmů uplynulého roku.