Arménské pohoří Vardenis zvedající se jako gigantická hradba zve k náročným vícedenním trekům

Arménské pohoří Vardenis zvedající se jako gigantická hradba zve k náročným vícedenním trekům

Lákavou lokalitou pro vícedenní trek může být oblast na jih od jezera Sevan, kde se nabízí například trek přes hřeben Vardenis ležící nedaleko Geghamských hor, od kterých je oddělen Selimským průsmykem. Ten je už od dávných dob bránou do jižní Arménie a zároveň tudy kdysi vedla významná obchodní stezka. To dokládá i památka, která je známá pod názvem Selimský karavanseráj.

Oblast je pojmenována po nejvyšším vrcholu oblasti – Vardenis (3521 m), který se zdvihá do výšky nedaleko hranic s Ázerbajdžánem.

Jednou z možností jak se do hor dostat, je přímo u jezera vesnice Artsvanist, kde je možné prohlédnout si ruiny starodávného sídliště. Třídenní trek, který je možné si o jeden den prodloužit, vede podél říčky a po mírných svazích až pod vrchol Vardenis. Druhý den cesta šplhá nahoru přímo přes tuto lokální dominantu. Z vrcholu jsou překrásné výhledy na okolní hory i jezero Sevan. Cestou je možné navštívit kostelík Tsakhats Kar pod jižní stranou Vardenis nebo si cestu ještě o něco prodloužit přes vrchol hory Karkatar (3392 m). Trek pak vede ještě přes nedalekou středověkou pevnost Smbataberd. Na konec treku se dostanete po cestě sledující břeh řeky Yeghegis přes vesnici Artabuynk až do obce Shatin, která se nachází v bezprostřední blízkosti hlavní silnice. Odtud se pak dá snadno dostat zpět do „civilizace“.

K aklimatizaci před pobytem ve vyšších výškách se na severní straně jezera Sevan nabízí trek přes Aregunský hřeben. Nejvyšší vrchol této oblasti je vrchol Sarnut (2672 m). Ideálním výchozím místem je vesnice Tsovagyugh, odkud se po polní cestě dá vystoupat zelenými loukami až do vrcholové partie hřebenu, který je také travnatý. Orientace je po celé délce treku poměrně snadná, klíčové je místo pod vrcholem Sarnut. Nachází se zde několik rozcestí. Hřebenová túra nevede přímo přes vrchol, ale traverzem ve východním svahu. Výstup na vrchol je možné přidat k túře jako bonus. Dobrými orientačními body jsou na tomto hřebeni zbytky elektrického vedení, které je vyznačeno i ve starých sovětských mapách. Trek pokračuje nádhernými loukami s výhledy na Sevan až do vesnice Drakhtik, odkud je pak možné dostopovat k jezeru a dopřát si zasloužený odpočinek. Co je třeba podotknout, je možný nedostatek vody v této oblasti i přes to, že se jedná o travnaté pláně, moc potoků zde neteče a záleží na okolnostech, jak moc jsou vodou zásobeny.

Nejširší nabídku průvodců a map Arménie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Místem, které ocení především dobyvatelé vrcholů je oblast nejvyšší hory, kterou je Aragats (4080 m, severní vrchol), vyhaslá sopka s velkým kráterem a čtyřmi vrcholy. Náročnější než samotný výstup se může zdát doprava k jezeru Kari (3170 m), odkud je možné výstup zahájit. Protože v Arménii jezdí většina aut na plyn, ve vyšších nadmořských výškách už začínají zlobit a ne vždycky se podaří vyjet až k jezeru.

Nejvýhodnější je zřejmě začít jižním vrcholem (3879 m), kam se prý dá dojet i Ladou Nivou, jak nás informoval jeden místní dobrodruh. Na jižní vrchol s památníkem obětem hor se dá snadno vystoupit do dvou hodin od jezera Kari. Dál přes sedlo se dostanete na západní vrchol (3995 m), cesta pak pokračuje sestupem do kráteru a následuje zase nabírání výškových metrů směrem k východnímu vrcholu (3908 m).

Poslední, pomyslnou tečkou ve zdolávání vrcholů, je severní vrchol (4080 m). Ten je ale zřejmě nejobtížnější. Cílový úsek ke kříži severního vrcholu totiž představuje poměrně vzdušné lezení po nekompaktní skále. Výstup na jednotlivé vrcholy se dá rozdělit do dvou dnů. Je ale taky možné, pokud jste dobře aklimatizovaní a rozchození, vystoupit na všechny čtyři vrcholy během jednoho dne. Odměnou za fyzicky náročný den vám pak bude osvěžení v jezírku Kari.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí