Alishan je pohoří a přírodní horská rezervace v centrálním Taiwanu (Tchaj-wan). Východiskem k němu je město Chiayi, známé množstvím buddhistických chrámů.
Nejznámější z nich je zasvěcený Wu Fengovi, oblíbenému císařskému úředníkovi ze 17. století, který se snažil odnaučit domorodce tradičnímu zvyku lovení lidských lebek. Když se mu to nepodařilo, vstoupil nepoznán na domorodé území s vědomím, že ho stihne osud všech nezvaných. Když domorodci zjistili, že zavraždili oblíbeného úředníka, litovali svého činu, nicméně odbourat zvyk lovení a preparování lebek se podařilo až na začátku 20. století Japoncům, kteří neváhali použít ty nejdrastičtější metody.
Legenda o Wu Fengovi byla až donedávna nejoblíbenější taiwanskou legendou, nesměla chybět v žádné učebnici. Nyní, kdy demokratická a pokroková strana zdůrazňuje taiwanskou identitu, působí připomínka barbarských zvyků domorodého obyvatelstva kontraproduktivně. Legenda byla vykázána z učebnic, nicméně nádherný Wu Fengův chrám stojí dál.
Oblast je proslavená především svou úzkokolejnou železnicí, kterou postavili Japonci v roce 1912. Rostly zde totiž staleté cypřiše, které Japonci bezohledně těžili. Nejeden chrám, který dnes obdivují turisté v Japonsku, je postaven ze dřeva cypřišů pokácených na Alishanu. Železnice je dlouhá 72 km a na této trase překonává výšku 2000 m. Je na ní 50 tunelů a 80 mostů. Dnes železnice slouží především turistům. Jízda miniaturním vláčkem kolébajícím se nad propastí po železnici zauzlované nespočetnými smyčkami představuje neopakovatelný turistický zážitek.
Na Alishanu se můžeme pokochat pohledem na východ slunce nad nejvyšším taiwanským pohořím, kterému vévodí téměř 4000 m vysoká Nefritová hora, tisíciletými cypřiši, které tam ještě zbyly, a nádhernou subtropickou vegetací.
Zpracováno ve spolupráci s China Tours.