Albánie – Země zaslíbená

Albánie – Země zaslíbená

Albánie je nádherná, lidé tam jsou skvělí a všem doporučuji tam co nejdříve jet! Je třeba však pamatovat na pár míst, které jsou pro zkušenější dobrodruhy.

Na východ Balkánu jsme podnikli s kamarády měsíční výpravu autem. Byla jsem ráda, že jsme měli víc času, protože týdenní návštěva Albánie by byla asi jako hodinová návštěva v Louvru.

Shkodër

Kousek od hranice s Černou horou se nachází jedno z největších a nejstarších měst na území Albánie – Shkodër. Ve městě se seznámíte s běžným životem Albánců, fungují tu banky, obchody, tržiště. Nejzajímavější je obrovská zřícenina Rozafa nad městem. Představte si desetkrát větší Rábí! Za malé vstupné nás milý mužík u vstupní brány pustil dovnitř a už jsme mohli chodit, kde se nám zachtělo – to znamená nejenom po vysokých hradbách a věžích, ale i v podzemních místnostech. Jedna část hradeb je z doby vlády královny Ardieanů, kteří si ve třetím století př. n. l. založili ve Shkodëru hlavní město. Později město i s hradem spadalo pod vládu Římanů a poté pod Byzantské impérium.

Minulost Albánie

Ve 14.století byla Albánie spravována několika klanovými vůdci. V době ohrožení tureckou armádou se ale zrodil národní hrdina Skanderberg, který klanové vůdce sjednotil a po řadu let Albánii proti Turkům bránil. O jeho životě a vyhraných bitvách existují historické písemnosti i lidové pověsti. Jeho sochy jsou ve všech větších městech. Jeho sídelním městem byla Kruja ležící poblíž Jaderského pobřeží. Do dneších dob se zachovaly zbytky hradu. Ze svého sídla mohl Skanderbeg světelnými signály komunikovat na jih s hradem Petrele (kde žila jeho sestra) a na sever s městem Lezhë a to dále se Shkodrou.

Po Skanderbegově smrti dobyli zemi Turkové a mnoho dříve křesťanských obyvatel konvertovalo k islámu, některé kostely byly přestavěny na mešity. Na konci 19. století se Albánie vymanila z Turecké nadvlády a později byla uznána za samostatný stát. Hlavním městem se stala Tirana ležící v centrální části země. Velkou část druhé světové války byla Albánie okupována Itálií. Málo známé je, že si zde zachránilo život mnoho židů prchajících z nacistické Evropy, protože jednotky Wehrmachtu dorazily do této oblasti až na samém konci války. Podobně jako u nás se i v Albánii dostala k moci komunistická strana. Pod vedením Envera Hodži se Albánie postupně zcela uzavřela okolnímu světu. Režim zakazoval lidem dokonce i náboženství a mnoho kostelů a mešit bylo v této době nenávratně zničeno.

Albánský rozkvět

Od roku 1991 se Albánie snaží začlenit do moderního světa, v současné době je po volbách u moci demokratická strana. Vláda se snaží vytvořit co nejlepší podmínky pro zahraniční turisty. Není zde vízová povinnost a policisté k nám byli vždy moc milí. Na pobřeží vznikají veřejné pláže, bary a penziony. V přístavním městě Durrësi se staví vysoké hotely a je zde zpřístupněn nádherný římský amfiteátr z 2.století, který je údajně největším na Balkáně.

Do Bogë raději nejezdit

Mladí lidé hovoří plynulou angličtinou a často umí ještě další jazyky. Ve městech při pobřeží a v okolí Tirany se styl života příliš neliší od toho našeho. Mladí lidé si sami vybírají partnery a je možné se rozvést. Obvyklé jsou rodiny s více než dvěma dětmi. Na staré tradice jsme narazili až v Bogë, které leží v horách na severu. Tyto oblasti jsou sice zajímavé, ale je třeba dodržovat jistá pravidla. Lidé v Bogë nás varovali, aby jsme do odlehlejších vesnic nejezdili pokud nemluvíme albánsky. Lidé zde žijí velmi chudě, v zimě zcela odříznuti od měst v nížině. Jestliže nerozumíte co vám říkají (jako že v albánštině opravdu nerozumíte nic!) může snadno dojít k nedorozumění. Jedná se právě o oblast, kde se ztratilo již více turistů včetně tří Čechů. Často mě zaráží přístup lidí, kteří si do těchto a podobných vesnic jedou jako do skanzenu a neuvědomují si, že tito lidé na ně třeba nejsou vůbec zvědaví! Nebezpečné jsou zde také hory bez jakéhokoliv značení, ve kterých se při nenadálých problémech žádné pomoci nedovoláte.

Nejširší nabídku průvodců a map Albánie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Východní část Albánie

Na hranici s Makedonií leží obrovské Ohridské jezero, které je tektonického původu a najdete v něm řadu endemických druhů zvířat i rostlin. Na jeho břehu leží kouzelná vesnička Lin, která je z jedné strany ohraničena vysokou skálou a z druhé jezerem. Místní mladí rybáři nás svezli na člunu a v uličkách stíněných vinnou révou jsem nafotila spousty kočičích krasavic. Jižně od jezera leží Korçe, které bylo na začátku minulého století centrem vzdělanosti a národního obrození. Pouze několik kilometrů od něj jsme našli zapomenuté Voskopojë. Na začátku 18.století to bylo město větší než Atény, ve kterém stálo 24 kostelů a byla zde první akademie a tiskařský lis. Později město ztratilo na významu a my jsme našli už pouze 4 kostely a klášter nad městem. Jsou zde zachovány překrásné fresky a ojedinělý ikonostas v klášteře.

Pro zkušenější dobrodruhy jsou hory

Mohla bych pokračovat výčtem kostelů, mešit, zřícenin, unikátní architektury, římských památek nebo přírodními krásami. Hory jsou zatím spíše pro zkušenější dobrodruhy – bez cest a značení, na sjetí čekají průzračné řeky a moře – pravý Jadran! Doporučuji – „Jeďte se tam podívat!“ Rozhodně se nenechte zastrašit nesmyslnými články o krevní mstě a podobně. Lidé jsou v Albánii bezvadní, několikrát, když jsme si u nich na pozemku chtěli postavit stan, nás na noc vzali k sobě domů. Měli jsme sebou fotky z domova a pomocí nich jsme si mohli popovídat i se starými lidmi, kteří mluvili pouze albánsky. U auta nebo u stanu jsme měli pořád spoustu dětí, často nám někdo přinesl zeleninu ze své zahrádky. S cenami je to tam jako u nás a sezónní ovoce je skoro zadarmo!

Celkem dobrý průvodce je od Rough Guide, ale vzhledem k rychlému rozvoji této země v posledních letech jsou již některé informace nepřesné.

Zkušenosti čtenářů

Alice

Pane doktore, 1.2.2012 odjíždíme s přítelem Do JAR, kde budeme mj.2.2 do 5.2 na VF v Zimbabwe a od 6.2 do 9.2 pobývat v NP Kruger, konkrétně v Arathuse, pouze jsme se vybavili bio repelentními náramky s citronelovým olejem a repelentem s DEET 50%…ale BOHUŽEL MZV na svých stránkách upozorňuje na povodně, které jsou zde od poloviny ledna…dá se ještě nyní 5dní před odjezdem něco udělat s hrozící malárií?
Moc děkuji za včasnou odpověď
Alice

Dr. Rastislav Maďar
Alice:

Dobrý den všem cestovatelům, máte-li zájem o zodpovězení vašeho dotazu specialistou na očkování a cestovní medicínu, napište svou otázku do poradny webu http://www.ockovacicentrum.cz nebo se objednejte na konzultaci do nejbližšího Očkovacího centra přes bezplatnou tel. linku 800 123 321. Další možností je napsat svůj dotaz do poradny v rámci rubriky Cestovní medicína serveru Toplekar.cz. Anonymní vstupy v těchto diskuzích na Hedvábné stezce poskytují možnost vydávat se za specialistu komukoli, jak je tomu i zde pod označením MUDr. R.M. Přeji všem šťastné cesty bez zbytečných zdravotních problémů. Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

MUDr. R.M.

Na povodne doporucuji nafukovaci lehatka. A malarie se nebojte. Neni to tak vazne.

Michal Novák

Zdravím, tady je také zajímavý odkaz na dovolenou v Jižních Čechách. Byla jsem tam a můžu všem doporučit. Lenka
http://www.modrystatek.cz
Romantické ubytování v apartmánech – Jižní Čechy

Jan Hurt

Dobrý den,
rád bych vás požádal o radu v roce 2006 jsem byl služebně vyslán do Nigérie kde jsem pobíval půl roku. Zde jsem prodělal tropickou malárii, po příjezdu jelikož cesta byla služební jsem byl odškodněm jednorázově. V současné době po 10 letech cestování po celém světě jako specialista a inspektor montáže na elektrárnách byla novým ředitelem má funkce vedoucího úseku supervisorů zrušena. Mám nějakou šanci ve spolupráci s pracovním lékařstvím požadovat po firmě, mimochodem velice bohaté firmě odškodnění jednorázové či v rámci nějakého měsíční náhrady? Vím že parazit v játrech zůstává napořád, bývám hodně unavený a často marodím. Děkuji za radu a jsem s pozdravem Jan Hurt Lišov

Iva

Dobrý den, cestuji se 14 letým synem do Indonésie na Jawu kde se budeme pohybovat v okruhu 100 km okolo Yogyakarty a následně Surabaya, poté na ostrov Lombog a následně na ostrov Gili Trawangan. Doporučujete antimalarika? Může je i 14 leté dítě? Děkuji za radu, s pozdravem Iva

Kateřina

Dobrý den,
o Vánocích se chystáme do Thajska – provincie Trat, konkrétně Koh Mak, ale rádi bychom vycestovali autem i do Kambodže do Siem Reap. Informace, které se mi zatím podařilo vygooglit hovoří tu o větším tu o menším riiku malárie v oblasti. Vzhledem k tomu, že budeme cestovat s 5 letým dítětem, nechci nic podcenit ani riskovat. Doporučil byste mi konkrétní antimalarika vhodná pro dospělé i dítě? Máte nějaký osvědčený repelent? Potíž je, že žijeme v Belgii a zde se mnohá jména liší od prostředků dostupných v ČR. (Jsme očkovaní na hep. A i B a břišní tifus). Děkuji za odpověď!

HTB

proc by se nemelo jezdit do Boge? ja tam byl a pohoda ,podle me je to nejhezci cast Albanie fotky z Boge a okoli http://www.anuch.com -2007

zeměpisář
HTB:

Zdravím! Jenom poznámka k zeměpisným názvům: albánsky Shkodër = česky Skadar, albánsky Durrës = česky Drač, a také česky Ochridské (ne "Ohr-") jezero.

Ilona
HTB:

za to "Do Boge radeji nejezdit" se omlouvam, uz ani nevim, zda jsem to takhle nazvala opravdu ja nebo zda si ty podnazvy doplnili na Stezce. Nicmene si myslim, ze pro turisty zvykle na otevrene turisticke Chorvatsko oblast v horach za Boge opravdu neni. Clankem jsem chtela hlavne rict, ze v Albanii si kazdy najde neco a ze doporucuji kazdemu se tam podivat. Tahle zeme potrebuje penize z turismu a neni spravedlive, ze je tolika lidmi povazovana za krajne nebezpecnou.
Za opravu prekladu nazvu dekuji!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí