Alarcón, cesta do srdce středověkého Španělska

Alarcón, cesta do srdce středověkého Španělska

Alarcón, malebné městečko v provincii Cuenca, nabízí jedinečné spojení bohaté historie a okouzlující krajiny. Díky svému strategickému umístění nad řekou Júcar a středověké architektuře můžete objevovat fascinující hrady a věže, a vychutnat si neopakovatelné výhledy, které vás zavedou zpět v čase.

Město Alarcón se nachází uprostřed strmých soutěsek, které lemují řeku Júcar. V 8. století byla na ostrohu nad řekou, jakožto na výhodné obranné pozici, postavena arabská pevnost. Hrad a většinu města Alarcón obklopují kamenné zdi a 5 věží. Krásný hrad s charakteristickou pevností pak vlastnila řada pánů a královských rodů, ale ve středověku zchátral. Nakonec hrad v roce 1963 převzala španělská vláda, zrenovovala jej a otevřela jako vyhlídkové místo – Parador of Alarcon.

Při vstupu do vesnice máte dojem, že jste se vrátili o několik století zpět. Zejména proto, že do Alarcónu se dostanete úzkým pruhem země mezi dvěma zákruty řeky, který je jen tak tak široký, aby se na něj vešla silnice. Ta pak prochází řadou středověkých bran vedoucích do města. Kvůli dramatičnosti jeho polohy na skalnatém útesu nad ohybem řeky a také díky atraktivitě a historické zajímavosti města samotného mu byl udělen status umělecko-historické památky.

Prozkoumejte Alarcón

Kromě hradu vás zaujme i hlavní náměstí se starou radnicí a kostelem San Juan Bautista ze 16. století a středověké uličky. V kostele San Juan Bautista (sv. Jan Křtitel) se nachází několik vynikajících nástěnných maleb od Jesuse Matea. Ten začal malovat tyto nástěnné malby v roce 1994 a jsou považovány za ojedinělá současná díla. V době, kdy Mateo začal pracovat na freskách, byl kostel ve špatném stavu. Jeho záměrem bylo nejen kostel zachránit, ale i proměnit ho v moderní umělecké dílo, které kombinuje duchovní atmosféru s osobním uměleckým vyjádřením. Fresky pokrývají celou vnitřní plochu kostela a jsou považovány za jedno z nejrozsáhlejších děl svého druhu. Fresky nejsou vyloženě figurativní, ale spíše odrážejí emocionální a duchovní bohatství lidské existence. Mateovo dílo je hluboce symbolické, často v něm můžeme nalézt odkazy na lidskou přirozenost, existenciální otázky, vztah mezi člověkem a bohem, ale také odkazy na historii a kulturu Španělska. Dnes je kostel San Juan Bautista a jeho fresky považován za cenný příklad propojení staré architektury a moderního umění, který přitahuje návštěvníky z celého světa.

Jedinečné fresky od Jesuse Matea pokrývají celý kostel San Juan Bautista. Foto: Turismo Castilla-La Mancha. David Blazquez
Jedinečné fresky od Jesuse Matea pokrývají celý kostel San Juan Bautista. Foto: Turismo Castilla-La Mancha. David Blazquez

Nejširší nabídku průvodců a map Španělska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Místa k návštěvě v okolí

Severně od Alarcónu se nachází Cuenca s nádherným starým městem a visutými domy. Západně od Alarcónu najdeme Belmonte, kde se rovněž nachází působivý hrad a nedaleko je i Madrid, který se může stát vaším příletovým místem. Rokle řeky Júcar je taktéž skvělým místem k procházkám. Podél soutěsky je možné dojít například až k věži Torre de los Alarconcillos.

Vyrazte taky do vinařské oblasti La Manchuela, která se nachází v přechodové zóně mezi oblastí La Mancha a údolími řek Júcar a Cabriel, což jí dodává charakteristickou krajinu s jemně zvlněnými kopci, rovinami a údolími. La Manchuela patří do kategorie DO Manchuela (Denominación de Origen), což je označení původu, které zaručuje kvalitu místních vín. Nejznámější odrůdou hroznů je Bobal.

Procházka minulostí okolo města Alarcón

Trasa kolem města Alarcón nás zavede do minulosti, do doby pohraničních zemí, brnění a mečů. Vyvede nás z vesnice přes hradby a provede vnějším opevněním s nádhernými výhledy na město a meandry tyrkysové řeky Júcar. Hradby a věže nás přenesou zpět v čase, přenesou naši představivost do středověku a my si přitom užijeme prostředí jako z filmu.

Kolem města protéká tyrkysově modrá řeka Júcar. Foto: Turismo Castilla-La Mancha. David Blazquez
Kolem města protéká tyrkysově modrá řeka Júcar. Foto: Turismo Castilla-La Mancha. David Blazquez

Stezka začíná vedle autobusového parkoviště, kde najdeme informační cedule k trase. Po pěšině porostlé vzrostlými borovicemi, přejdeme přes Puerta de Chinchilla, jednu ze šesti bran, které se z původních sedmi ještě zachovaly. Po sestupu k řece přejdeme po mostě Picazo. Ačkoli současný most pochází ze středověku, předpokládá se, že jeho původ může sahat až do římských dob. Z mostu, který se nachází asi patnáct metrů nad korytem řeky, se nám poprvé naskytne pohled na rokli, kterou voda vyhloubila za tisíce let.

Za mostem začíná dlouhé stoupání, které nám nabídne nádherné výhledy na Alarcón, jeho stěny a soutěsku. Naskýtá se nám také široký výhled na zvlněnou kastilskou krajinu, kdy se na jejím obzoru tyčí obrovské větrné turbíny. Krátce po opuštění borového lesa se dostaneme na vyhlídku s nádherným výhledem na řeku Júcar, která protéká mezi působivými vápencovými stěnami. Můžeme si také prohlédnout ruiny některých budov na břehu řeky, které dnes spí pod hladinou.

Jakmile se pokocháme výhledy, pokračujeme v cestě až k úpatí věže Cañavate. Tato věž s pětiúhelníkovým půdorysem a dosud zachovanými zbytky zdí tvořila součást vnějšího opevnění a chránila přístup na poloostrov Alarconcillos a do zadní části obce. Cesta pokračuje kolem zdi věže a začíná klesat směrem k řece a dostává se k mostu Puente de Tébar. Cestou budeme také míjet věž Alarconcillos. Její zvláštní půdorys tvoří čtyři válcové věže a jedna centrální, která byla vynikajícím vyhlídkovým bodem. Ve skutečnosti z něj můžeme vidět celý Hoz de Alarcón, stejně jako Torre de Armas, Torre del Calabozo a hrad. Kvůli těmto výhledům se vyplatí vylézt sem nahoru.

O několik metrů dále se nachází malý skalní výběžek, odkud je nádherný výhled na most a Torre de Armas. Pokračujte po cestě až na konec severní stěny a sestupte ke korytu řeky Júcar po skalním schodišti, které bylo časem opotřebováno. Jakmile sestoupíme dolů, ocitneme se v těsné blízkosti vápencové stěny skály, která podpírá vesnici a na níž bylo otevřeno několik sportovních lezeckých cest. Ze dna kaňonu opět uvidíme věže, které jsme předtím míjeli, nyní z nové perspektivy. Pokračujeme po proudu řeky úzkou stezkou, dokud opět nespatříme zeď a bránu Puerta de Chinchilla, kterou jsme vyšli a kterou nyní opět vstupujeme do vesnice, čímž naše cesta končí.

Celá tato trasa měří necelých 9 km, takže rychlým tempem ji můžete zvládnout za 2 hodinky. Dejte si ale na čas, užívejte si těch nádherných výhledů a kochejte se okolní krajinou.

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na https://www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí