Aimé Goujaud Bonpland – spolupracovík Humboldta

Aimé Goujaud Bonpland – spolupracovík Humboldta

Francouzský botanik dlouho pobýval na území Jižní Ameriky. Do Evropy přivezl velké sbírky botanického bohatství z této neprobádané země.

BONPLAND Aimé Goujaud (* 22. 8. 1773, La Rochelle, Francie, † 4. nebo 11. 5. 1858, blíže neurčené místo v Uruguayi) – francouzský botanik a cestovatel po Jižní Americe

Jméno francouzského přírodovědce, který se stal znalcem rostlinné říše amerických tropů, se vyslovuje zároveň se jménem A. von Humboldta. Společně nastoupili počátkem června ve španělském přístavu La Coruña na loď Pizarro, která je dopravila přes Atlantik do Venezuely. Při obtížném putování rovníkovými pralesy v povodí OrinokaRío Negra (1799–1801) shromažďoval botanický materiál a vytvořil bohaté herbáře, které se staly základem podrobného studia jihoamerické flóry.

Nové botanické sbírky putují do Evropy

Cestoval společně s Humboldtem na Kubu a v březnu 1801 se s ním vydal proti proudu Magdaleny do podhůří And. Cesta obou přírodovědců pokračovala do Bogoty a v září 1801 do Quita. 23. června 1802 vystoupili pod vrchol Chimboraza, považovaného na počátku 19. století za nejvyšší horu světa (6 310 m). Další cesta Bonplanda a Humboldta vedla do údolí horního Marañónu a přes hřbety Kordiller k Tichému oceánu.

Callau nastoupili na loď, která je dopravila do Acapulka a v březnu 1803 přijeli do Mexika. Rok pobývali v zemi, která se v té době jmenovala Nové Španělsko, než se vydali do Evropy. V srpnu 1804 přistála jejich loď v Bordeaux. S Bonplandem přišly do Evropy bohaté botanické sbírky, v nichž bylo více než 6 000 dosud neznámých rostlin.

A. G. Bonpland se stal správcem zahrad císařovny Josefíny a po léta pak zpracovával bohatý materiál, přivezený z Ameriky. Vedle vlastních vědeckých studií publikoval některé z objevů společně s Humboldtem. Ve Francii se však zásadně změnily politické poměry a kalilo se i přátelství obou vědců. Bonpland se v roce 1816 rozhodl řešit situaci odjezdem do Jižní Ameriky.

Život a smrt v Jižní Americe

Odplul do Buenos Aires a stal se profesorem přírodovědy na tamější univerzitě. Ve snaze poznat přírodu další části kontinentu se roku 1821 vypravil ze Santa Fé přes Laplatskou nížinu do Gran Chaka, odkud chtěl proniknout do jižních oblastí Peru. Jižní Amerika té doby byla jevištěm osvobozeneckých válek proti španělské nadvládě, ale i převratů a srážek střídajících se vládců.

Bonpland byl při své cestě Paraguayí přepaden a zajat. Stal se vězněm prezidenta José Rodrigueze de Francíi, který jej prohlásil za špióna, jenž si chce odvézt rostliny čaje maté a zlomit dosavadní monopol jeho země. Nechal Bonplanda dopravit na jednu z opuštěných jezuitských misijních stanic, kde vykonával francouzský badatel v nuzných poměrech práci posádkového lékaře.

Teprve v roce 1829 se dostal na svobodu a mohl odcestovat do nově vzniklé republiky Uruguay, kde později v nouzi a téměř zapomenut zemřel. Jen výměna korespondence s A. Humboldtem mu přinášela spojení s vědeckým světem.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: