Africký sen o Masajích

Africký sen o Masajích

Pokud rádi vybočujete z obvyklých turistických tras, potom se při putování Tanzánií zcela jistě zastavíte u jedné z původních masajských vesnic, které tu jen pár kilometrů od hlavní prašné silnice žijí po staletí svým stále stejným způsobem a rytmem života.

Otevřel jsem si okno hned vedle psacího stolu a pustil do pokoje čerstvý březnový vzduch, uvařil si svoji dnešní první, ještě noční kávu a v myšlenkách se vrátil o tisíce kilometrů zpět, do nitra rovníkové Afriky, domova tisíců divokých zvířat těch nejrozmanitějších druhů, nekonečných plání Serengeti, do nitra kráteru Ngorongoro, ke stříbřité hladině jezera Manyara, mezi stáda sloních rodin v Tarangire a k jedné prašné cestě, ze které jsme odbočili mezi Masaje.

Roger, náš vynikající průvodce a řidič v jedné osobě, nás nechal chvilku čekat a šel se domluvit s náčelníkem, zda bude možné navštívit jejich vesnici a také zde samozřejmě fotografovat. Bylo odpoledne a Slunce se již začalo chystat ke druhé polovině své dnešní pouti. V žaludku jsem měl já a zcela určitě i moje manželka trochu svíravý pocit-sami dva takhle uprostřed divočiny a teď ještě před branou oplocení ze starých větví akácií těch prapůvodních obyvatel tohohle kusu Země…

Naštěstí to netrvalo dlouho a v bráně se objevila skupinka mužů, oblečených do tradičního masajského hávu s nezbytnými oštěpy v ruce. Roger šel s nimi v míru a pokoji, spadl nám kámen ze srdce. Vyzval nás, ať jdeme blíž.

Masajští muži udělali před branou malý půlkruh a začali zpívat. Bylo to tak strašně silné a opravdové, že jsem úplně zapomněl, že musím hlavně fotografovat. I žena stála němá úžasem a poslouchala. „Foť!“ volám na ni a zkouším udělat první snímky. Ruce se mi třesou a mám na nich i v tom téměř třicetistupňovém horku tanzanského jara pořádnou husí kůži.

Zpěv netrval příliš dlouho, muži se seřadili a za stálého rytmického vyvolávání se vydali zpět do nitra vesnice. Roger nám prozradil, že nás tím zvou k návštěvě…

Uvnitř vesnice, tvořené několika maňatami, nás přivítal i náčelník. Mluvil velice pěkně anglicky (až jsem se styděl za mé vlastní znalosti) a muži nám předvedli ještě jeden tradiční tanec spojený s vyskakováním až jeden metr vysoko. Kolem postávalo několik žen, pestře ověnčených pestrobarevnými korálky a ozdobami.

Náčelník nás vyzval, abychom ho následovali do jedné z maňat. Úzkým vchodem se protáhl jako lasička, následován mojí ženou a Rogerem, já procesí uzavíral. Oči si velmi rychle přivykly na šero uvnitř, jen už nezbývalo pro mé zavalitější tělo příliš místa.

S posvátnou úctou jsem se posadil a on začal se svým vyprávěním. Začal historií masajů a o tom, jak sem jejich předkové přišli ze severu Afriky, z dnešního Súdánu a Etiopie, o tom, jak bylo důkazem mužské odvahy a zároveň zkouškou dospělosti masajského muže zabití oštěpem lva a jak od této, po léta trvající tradice ustoupili v zájmu ochrany zvířat, protože lvů už je přece jen méně, než masajských mužů…

Vyprávěl nám o tom, jak masajové po staletí žijí svým vlastním způsobem života, loví zvěř a pasou dobytek, stále staví stejná tradiční obydlí, tvořená klacky, textilem, někdy papírem, který najdou a směsí hlíny a kravského trusu. Maňata je vskutku pozoruhodným obydlím, tvořeným dvěma malými „ložnicemi“, z nichž v jedné spí on se ženou a v druhé děti. Jsou to jen tvrdé desky pokryté hadry. Uprostřed je malé ohniště a v rohu za vchodem trocha nejnutnějšího „nádobí“.

Vyprávěl nám i to, že má několik žen a že spí téměř každý den s jinou ženou v jiné maňatě a potutelně se při tom usmíval. Peníze, na kterých jsme se domluvili, že mu necháme za to, že jsme zde mohli být a fotografovat si, co jsme jen chtěli, náčelník shromažduje a financuje z nich chod vesnice a platí jednomu dítěti školu ve vzdáleném městě. Dítě jim to po studiích vrací formou služeb (je-li doktor, léčí lidi z vesnice, je-li např. advokát či jiný úředník, přispívá na vesnici penězi a pomáhá tak ke vzdělání dalším dětem).

V „naší“ vesnici shromaždují peníze ještě na jednu věc a tou je vrt na vodu, aby už nemuseli chodit tak strašně daleko pro vodu… povídalo by se krásně a dlouho, jenže v Africe světla rychle ubývá a tak jsme se vydali na prohlídku vesnice a místní „školičky“. Na zemi mezi chýšemi posedávalo několik mužů i žen, některé stavěly novou maňatu. Na provizorním plotě viselo pár tradičních ozdob na prodej. Člověk nevěděl, kam se dívat dřív, co dříve fotografovat, co zachytit, na co nezapomenout.

Návštěva místní „školičky“ se nám nesmazatelně vryla do paměti. Stranou maňat pod košatou akácií stojí nevelká dřevěná chýše s travnatou střechou bez dveří a zasklených oken.

V přítmí sedí na provizorních lavicích několik různě starých dětí. Při našem příchodu se jako jedno dítě zvednou a začínají zpívat! Je to opět tak krásně dojemné, navíc k nám hledí desítky překrásných korálků dětských očí. Stranou od nich stojí jejich učitel.

V této „předškole“ jsou děti z vesnice ve stáří od jednoho roku do sedmi let. Učí se svahilsky, anglicky, matematiku a zeměpis-všechno, co do života zatím potřebují. Až později se některému ze šťastlivců podaří dostat se na vyšší školu kdesi ve městě, mnohdy i stovky kilometrů od rodné vesnice.

Své znalosti nám předvádí dvojice dítek. Ukazují na tabuli a celá „třída“ jim houfně a hlasitě odpovídá. Mé „excellent!!“ a tleskání v aplausu zde způsobilo malý rozruch, děti jsou očividně rády, že nám udělaly radost.

Radost jim chceme udělat i my malými dárky. Houf dětí se shromáždil kolem mé ženy, která je podělila drobnostmi z Čech. Žádné strkání, křičení a neposlušnost, tak dobře známé jevy z dnešních školek u nás. Jediné klidné slovo učitele vede tento houf dítek k poslušnosti a autoritě starších. Jsme z toho dojati a pohled do krásných dětských očí tím nejkrásnějším dárkem zase od nich. Ten největší nás však teprve čeká…

Nejširší nabídku průvodců a map Tanzánie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Při návratu napříč vesničkou, ve které nyní žije na sto dvacet mužů, žen a dětí, vidíme na zemi sedět ženu s malým dítětem na nohou. Fotografujeme ji z dálky a přicházíme blíž. Dáváme malinké holčičce s krásnýma očima a hebounkými prstíky malý dárek. Manželka touží si holčičku alespoň pohladit a pochovat-inu máma…Podívá se na ženu a česky v úžasu nad tím vším okolo, jí povídá: „můžu si ji pochovat?“

Nevím, zda existuje něco mezi nebem a zemí anebo mezi mámami všude na světě, ale žena kývne a maličká sama napřahuje své ručky k Marušce. Mám slzy v očích a nemůžu tomu věřit. Rychle dělám několik snímků a vracíme holčičku zpět do bezpečí své mámy. Hladím ji a i mne se chytá svými malinkými prstíky za prsty. Chytla nás však dokonale. Nejen za prsty, ale především za srdce. A kdo je má na pravém místě, chytí ho při pohledu na její fotografii také…

Jen strašně neradi opouštíme vesnici. Slunce se kloní k západu a my máme před sebou ještě dlouhou cestu na římsku kráteru Ngorongoro, kde budeme dnes v kempu spát pod africkou oblohou plnou hvězd.

Před odjezdem si za několik dolarů kupujeme ještě shodné náramky, vyrobené z kostí domácích zvířat. Nosíme je pořád. Připomínají nám chvíle strávené s těmito zvláštními lidmi, jejichž život je po staletí téměř stejný, přestože se do něj pomalu, ale jistě vkrádá duch dnešní moderní civilizace.

Dopíjím už studenou kávu a manželka vstává do práce. Přišla se podívat, co píšu. Objala mne a na ruce má masajský náramek, takže to opravdu nebyl jen africký sen…

Zkušenosti čtenářů

Jana

Teda,
tak to je po dlouhé době něco, co jsem přečetla jak jedním dechem, tak jsem i jako žena měla slzu v oku.
Děkuju vám oběma za krásný duševní zážitek.
Jana

DRAHUŠ
Jana:

KRÁSNÝ ČLÁNEK FOTA MOC DÍKY!SLOVA JSOU MÁLO I KDYŽ ČEŠTINA JE NÁDHERNÝ JAZYK.

iva
Jana:

Taky chválím krásné fotky a pěkně napsaný článek! 🙂

Petra
Jana:

Co je pro drsňáka turistu kýč, tak pro nás citlivé ženské duše jsou to krásná slova

DRAHUŠ
Jana:

TURISTOVI:JEŠTĚ http://WWW.UDALOSTIKOMENTARE.CZ

DRAHUS
Jana:

Pro těhotnou: CO MA VAS STAV SE SKUTECNOSTMI V TOMTO CLANKU! CELA DISKUSE PAK VYZNIVA JINAK TAK PROC BYSTE PLAKALA?NECHAPU!

veroula
DRAHUS:

Drahus: zduraznovaly se v diskuzi „citlive zenske duse“ (Petra 2x) a „jako zena…slzu v oku“ (Jana). Tak jsem chtela napsat, ze i zena muze mit jiny nazor a dokonce i kdyz je v jinem stavu a tedy pokladana za precitlivelou.

Autora se nechci nijak dotknout, je mi jasne, ze sepsat cestopis a vybrat k nemu fotograie da dost prace, navic bez naroku na odmenu. Ale muj pohled na vec je proste jiny. Pracuju jako delegatka a pruvodkyne turistu, cestovala jsem i v Africe, takze si myslim, ze muzu projevit svuj nazor.

DRAHUŠ
Jana:

STEJNĚ JE TO PĚKNÝ ČLÁNEK A K TOMU VYTVOŘEN BLOG CITLIVÝCH POSTŘEHŮ!PRO MNE ZA JEDNA!DÍKY!!!

Kremla

Krásný článek i fotky, moc děkuju!

turista

PR si zada vice kreativnosti, vazeni chvalejici

DRAHUŠ
turista:

TURISTOVI:OMLOUVÁM SE AUTORŮM TO NENÍ MÁTE SLOVO PROSÍM!!

turista

drahus, trochu soudnosti, internet mne nijak nedrazdi, ale ten clanek je kyc, sorry .. a jeste jeden vypisek, bez komentare

…zcela jistě zastavíte u jedné z původních masajských vesnic, které tu jen pár kilometrů od hlavní prašné silnice žijí po staletí svým stále stejným způsobem a rytmem života…
…Peníze, na kterých jsme se domluvili, že mu necháme za to, že jsme zde mohli být a fotografovat si, co jsme jen chtěli…

Petra
turista:

Tady se ty příspěvky řadí teda opravdu (chrono)-logicky. 🙁

Takže opakuji: Co je pro drsňáka turistu kýč, tak pro nás citlivé ženské duše jsou to krásná slova

turista

ale ja nejsem zadny drsnak, za kyc se omlouvam, ne , ze by to nebyl, je a jako vysity, ale timhle ohodnocenim jsem polozil olympijske meritko na rekreacniho plavce. clanek napsany s chuti, se zaujetim, za minimalni, nebo snad zadny honorar, … od nej nemohu cekat neco ve stylu national geographic. problem neni s clankem, ale s reakcemi, ktere sem, damy, sypete, jako by se objevilo neco, co by si zaslouzilo prinejmensim pulitzerovu cenu. jestli jste neco tak zazracneho dlouho necetly, tak asi proste malo ctete. sjedte na webu o neco niz, najdete tam napr. hezkou reportaz od petra slavika s opravdu vybornymi fotkami, zkuste si to trochu porovnat a zamacknete slzu.p.slavik napsal autentickou reportaz zalozenou na vlastnim prozitku, kterou nemusi zabalovat do klise o etniku zijicim po staleti puvodnim stylem zivota, ano, puvodnim, hned vedle hlavni silnice, ktere si nechava platit za fotografovani, prodavaji turistum suvenyry a sve deti nechavaji vyucit na pravnika .. tak, jak to delali po staleti.

Jan Veber
turista:

Pro turistu:
já jsem sem ten článek nedával proto, abych za něj dostal jakýkoliv honorář a pokud se Vám zdá, že je podle toho napsaný, tak je mi Vás opravdu líto.
Navíc srovnávat článek o fotografování živé přírody a něčeho takového není zrovan moc košer a o neautenticitě se snad nedá mluvit, protože pro nás bylo setkání s masaji naprosto autentické, stejně jako pro Petra setkání se zvířaty v jiné části světa.
Navíc si myslím, že jste ten článek nečetl dost pozorně, protože by jste nemohl napsat o masajích hned vedle silnice a druhak to, že i když si zachovávají po staletí stále stejný styl života, není přece vůbec nic špatného na tom, že pošlou dítě do školy, které, pokud se uchytí, vrací to rodině, vesnici…
I u nás přece chceme pro naše děti něco lepšího, než jsme měli my a pokud ne, tak je na tom asi něco špatného, nebo se mýlím? a žijeme si tady po staletí také skoro stejně…
Ještě se vrátím k tomu srovnání s článkem pro Hedvábnou stezku a National geographic. Pro obě redakce píšu podle svého nejlepšího svědomní a citu. A jestli žijete v iluzi, že je tam za to mnohem více peněz a podle toho to taky musí vypadat, tak vám otevřeně říkám, že se mýlíte. Vím o tom totiž z osobní zkušenosti svoje.
Stačí si nalistovat NG české verze ze srpna 2006…
Jan Veber
PS: a pokud si myslíte, že se za fotografování zvířat ve světě neplatí, aby jste si mohl nafotografovat, co potřebujete, jste na velkém omylu a zakápněte slzu 😉

turista
Jan Veber:

diskuse k osobe autora clanku nebo komentare, nema zadny smysl. nepsal jsem o vas, ale o spamovem fan klubu, ktery vam svymi prispevky opravdu nepomohl, a polemizoval jsem jenom s jejich hodnocenim, nebot na internetu bych se drzel zasady, co se mi libi, pochvalim, co mene, o tom mlcim. ale to jejich nadseni bylo opravdu pres caru, proto jsem uvedl jako priklad clanek petra slavika, a nasel bych i spoustu dalsich ruzne tematicky zamerenych, kteri proste z navstevy nejakeho mista vytezili vic. o honorarich predstavu mam, proto si rozhodne nemyslim, ze jste ten clanek psal pro penize, to rozhodne ne. litovat mne nemusite, nejsem na tom zase tak spatne.

turista
turista:

a mimochodem, ty fotky na vasem webu se mi libi. u masaju podle vyse uvedeneho hesla mlcim. neberte ty poznamky tak osobne, ja vim mne ty komentare taky vadi, ale kdyz to pustite ven, tak neprijde jen chvala. taky vim, o cem mluvim

renata

Honziku moc moc nadherny clanek a fotecky,ne jedna slzicka ukapla.

David Gladiš

Přátelé, musel jsem vám tu diskusi trochu zcenzurovat a promazat, abyste se tak nehádali.
Jestli se vám článek líbí nebo nelíbí tu můžete napsat, ale bez osobních invektiv. Případně si najděte na našem webu jiné články, které jsou více drsné nebo dojemné, podle osobních preferencí 🙂

Ještě k honorářům: články na hlavní stránce webu honorujeme; není to sice moc, ale autoři si to zaslouží.

Renata

Honziku,je to moc krasne tech mateju si nevsimej,papa a pozdravuj papa,doufam ze sem brzo uvidime.

turista
Renata:

tak nam, matejum, renatko zkuste , prosim, vysvetlit, za pomoci nejakych argumentu, co vas vede k tomu, ze clanku davate tak vysoke hodnoceni.treba mne, trosku pomalejsiho mateje, presvedcite ..

Zdena

VSEM: DISKUSE O MASAJ NEKO MU PRIPOMINA MATEJ!TAK SE BAVTE! Na jinem webu!
TAKE PRISTUP!

Zdena

VSEM: DISKUSE O MASAJ NEKO MU PRIPOMINA MATEJ!TAK SE BAVTE! Na jinem webu!
TAKE PRISTUP!

ZDENA

DAVIDOVI:VÁŠ PŘÍSPĚVEK SLOVA…..SLOVA…CENZURA…

Petr

Ahoj, přečetl jsem si článek a nedá mi to, abych nezareagoval.
Nechci autorovi kazit radost a kdyby si svůj „autentický“ africký zážitek nechal pro sebe, tak bych mu ji nekazil. Dle mého mínění tímto článkem oblbujete čtenáře, což nechci nechat jen tak.
V Tanzánii jsme byli v roce 2008, mimo jiné i v Serengeti. Náš „skvělý“ průvodce nás také zavezl do „nefalšované“ masajské vesnice. Při čtení článku jsem prožil deja vu. Fakt to probíhalo úplně stejně, jak popisujete, včetně umolousané malé holčičky natahující malé ručičky. Kdo nevěří, tomu můžu poslat fotky. Nemá cenu se opakovat. Doplním jen pár detailů:
1. Suvenýry prodávané ve vesnici jsou ty samé, které koupíte kdekoli jinde. Jen asi 20x dražší. O nějakých originálech se nedá mluvit. Náčelník se nám snažil prodat zaručeně pravé lví zuby. Taky se nám snažil namluvit, že každý chlapec, který se chce stát mužem, musí ulovit lva. (Odtud ty zuby přece mají.)
2. Látky, do kterých se Masajové oblékají, se dají koupit na každém tržišti v Tanzánii. Na rubu mají visačku Made in China.
3. Při návštěvě školy stojí před tabulí železná krabice s nápisem „Donation box“.
4. Náš skvělý průvodce za nás samozřejmě dostal provizi.
5. Náčelník chtěl půlku peněz za návštěvu zaplatit tak, aby to zbytek lidí neviděl. Prostě okrádá i vlastní lidi…

Celkový dojem z vesnice byl příšerný. Potěmkin by se měl co učit.

Honza

Zdravím,
fotky se mi líbí.
Honzovo popisování sledu událostí jsem zažil dosti podobně. Bohužel je vše velké divadýlko pro nezkušené turisty a srdce rvoucí blafování za učelem vytáhnutí peněz. Děti mají pro turisty naučenu jednu říkačku a ty, co umí anglicky okrádají vlastní kmen.

Každý včetně Masajů a afrických průvodců se snaží nějak uživit. Tak proč jednoduše s malým divadýlkem netahat peníze z důvěřivých turistů, otřesených místním způsobem života …

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí