Adamova Hora, NP Jala a další zajímavosti Srí Lanky

Adamova Hora, NP Jala a další zajímavosti Srí Lanky

Srí Lanka má rozhodně co nabídnout. Pojďme si ukázat místa, která byste rozhodně neměli při své návštěvě minout.

Národní park Udavattekelle

Deštný tropický les nacházející se na stráních za chrámem zubu. Je to tropický les v parkové úpravě s upravenými cestami a naučnými stezkami z dob anglické nadvlády. Park byl vytvořen ke krácení volného času anglických kolonizátorů.

V parku nežijí žádní velcí savci (pouze makakové) a je to místo zajímavé především tím, že uprostřed bujné tropické vegetace se můžete procházet po upravených cestách, spočinout na klasické parkové lavičce v nekonečném stínu pralesních velikánů, pozorovat pestrobarevné květy a množství drobného hmyzu. Po dešti v parku pravděpodobně potkáte pijavice.

Adamova hora

Hora se nachází přímo v srdci ostrova a váže se k ní hned několik pověstí.

První je z doby, kdy Buddha putoval po Šrí Lance a na vrcholu hory trávil čas v meditacích, přičemž stál po dlouhou dobu na jedné noze. Posléze horu objevili muslimští námořníci, kteří do Evropy přivezli legendu, že Adam po vyhoštění z ráje došel na ostrov Serendíp, kde vystoupil na vysokou horu a byl ohromen překrásnou scenérií okolí. Propadl přesvědčení o tom, že se Hospodin smiloval a Adam se vrátil zpět do ráje. Na důkaz vděku stál na jedné noze 1000 let (na vrcholu je ve skále otisk nohy).

Hora je dále opředena několika hinduistickými legendami a je sídlem několika bohů (po dlouhou dobu bylo výsadním poutním místem šivaistů).

Nuvara Elija

„Město světla“ – horské městečko, které si postavili Britové ve svém stylu a svém klimatu ve výšce 1889 m n.m., v oblasti nejlepších čajových plantáží. Vzhledem k nadmořské výšce je tam večer chladno.

Hortoňovy pláně

Jedná se o krásný, tichý, zvláštní svět – národní park v nadmořské výšce nad 2000 m s velmi atypickou vegetací (obří kapradiny, rododendrony, stromy pokryté mechem, velké travnaté plochy podobné savaně). Z této náhorní plošiny vystupují i 2. a 3. nejvyšší hora Srí Lanky Kirigalpotta (2395 m) a Totapola (2359 m). Hlavní atrakcí je zde Konec světa – plošina končí na jižním okraji kolmým srázem, který má dno o 880 m níže!

Haputalé

Haputalé je horské městečko na hřebeni, kterým končí centrální pohoří, s krásnými výhledy do kraje. V okolí městečka jsou opět stále zelené čajové plantáže. Navštívíme továrnu na zpracování a výrobu čaje, která se nachází na úbočí kopce nad Haputalé.

Ella

Ella je velmi oblíbené a malebné horské městečko na jižním úbočí centrálního pohoří. Je obklopena čajovými plantážemi a lesy a láká k procházkám a výletům. Nabízí krásný výhled do údolí prolukou v pohoří nazývanou Ella Gap.

Rawana Ella falls

Vodopád Ella se nachází asi 6 km dolů po silnici od městečka Ella. Je to velice divoce vypadající vodopád, zejména v době po deštích.

Národní park Jala

Jsou to národní parky rozkládající se na jižním pobřeží ostrova v okolí několika rozlehlých lagun. Právě díky rozsáhlým sladkovodním plochám je park jedním z nejlepších míst na pozorování vzácných vodních ptáků (pelikán, plameňák, ibis, několik druhů čápů…). Nejedná se o klasický deštný les, porost je spíše křovinatý, vysušený slaným mořským větrem. V křovinatých porostech jižního pobřeží žije relativně velké množství divokých slonů, z kterých zde mají místní obyvatelé oprávněný respekt. V lagunách žijí také krokodýli (ti mohou dorůstat až 12 metrů), schovávají se zde i leopardi, opice, pávi, srnci, jeleni nebo divoká prasata. Po parku pojedeme pronajatými džípy.

Kataragama

Svaté místo Kataragama je jedním z nejvýznamějších poutních míst na Šrí Lance, a to jak pro buddhisty, tak pro hinduisty a muslimy. Král Dutugemunu zde postavil chrám místnímu bohu Kataragama Dévijó v 2. století př.n.l. a buddhistická Kirivehera dágoba pochází z 1. století př.n.l. Nejvýznamnější chrám Mahá Dévala je zasvěcen hinduistickému válečnému bohu Skanda, který má 6 tváří a 12 rukou. Je zajímavé, že tento hinduistický bůh je ten samý jako buddhistický Kataragama Dévijó.

Unavatuna

Turistická pobřežní vesnička nedaleko historického města Gálla. Jedná se o písečný záliv s korálovými útesy v doplavatelné vzdálenosti a s kamenitým ostrůvkem v centru zálivu, který chrání zátoku před vlnami Indického oceánu. Je to poslední místo, kde budeme trávit čas aktivním odpočinkem v hotýlku, který je jen přes cestu od pláže, s možností šnorchlování i potápění.

Šnorchlování na korálech

V Unavatuně a ve 35 km vzdálené Hikkaduvě, kde je podmořský národní park, se dá s maskou a šnorchlem proplouvat nad korálovými útesy a sledovat podmořský život.

V teplých vodách Indického oceánu žijí stovky druhů exotických ryb, které známe především z akvárií. Ty žijí na korálových útesech, kde mají nejlepší možnost získat potravu a zároveň úkryt před jinými druhy.

Korálové útesy jsou v Unavatuně zhruba 120 m vzdálené od pobřeží v okolí kamenného ostrůvku, kam se dá za dobrých podmínek doplavat. Od hotelu se dá pronajmout katamarán (bez motoru) nebo loďka s proskleným dnem, které vás dovezou k ostrůvku, kde čekají dle vašeho přání. Menší útes je asi 20 m od břehu – dá se k němu doplavat (pozor na odření).

V případě velkých vln je potápění na korálech poněkud nebezpečné, takže je potřeba zvážit své zkušenosti a fyzickou kondici.

V Hikkaduvě začínají korálové útesy zhruba 15 m od pláže a sahají cca 150 m do moře. Korálová podmořská rezervace je označena bójkami. V případě nízké vody a vln je nebezpečí poranění o ostré hrany korálů.

V Hikkaduvě, protože to není chráněný záliv, je nebezpečí podmořských proudů, ty však jsou jenom cca 100 m od břehu a dál. Plavat extrémně daleko od břehu je tedy krajně nebezpečné. Pro zájemce se dá v Hikkaduvě pronajmout loďka s proskleným dnem, což umožňuje sledování podmořského života.

Gálla

Přístavní město, čtvrté největší na ostrově (80 000 obyvatel). Nejzajímavější, dodnes živé historické město na Šrí Lance. Původní kořeny prvního osídlení pravděpodobně spadají do biblické doby, kdy se zde za krále Solomona obchodovalo s drahocenným zbožím. Svého významu se přístav dočkal, ale až v 16. století, kdy ho používali portugalští mořeplavci, kteří zde vystavěli středověkou pevnost a dali městu jméno Gálla (portugalsky kohout). V roce 1640 se Gálla dostalo do rukou Holanďanů. Ti zde zničili všechny portugalské stavby a v roce 1663 postavili pevnost. Ta je dnes opravená do původního stavu. Stará pevnost leží na výběžku do moře     a rozkládá se na ploše zhruba 1 čtverečního kilometru. Gálla je cca 7 km od Unavatuny, takže se tam dá snadno dojet buď autobusem nebo rikšou.

Nejširší nabídku průvodců a map Srí Lanky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: