Z francouzského městečka Chamonix-Mont Blanc vstříc do nitra evropských velehor

Z francouzského městečka Chamonix-Mont Blanc vstříc do nitra evropských velehor

Z horského letoviska, kde se potkávají horolezci s lázeňskými hosty kaváren a začaly tu dějiny alpinismu i zimních olympiád se vydáme technicky unikátními lanovkami a zubačkami z hlubokého údolí vzhůru, tam kde ční bělostné špičky chamonixských skalních jehel v čele s majestátním Mont Blancem a začíná několik nenáročných panoramatických výletů i slavná Tour de Mont Blanc.

Chamonix byla původně jen velmi chudá vesnice a o zdejší mouce se v žertu říkalo, že „je tak nekvalitní, že by chléb z ní nežrala ani domácí zvířata“. Za dnešní věhlas může švýcarský vědec a milovník hor Horace-Bénédict Saussure, který masív Mont Blancu obešel několikrát a přitom pojal odvážný plán vystoupit roku 1786 na jeho věčně zasněžený vrchol. Pro Chamonix to znamenalo obrovskou změnu – z původně ospalé horské vísky se během několika desítek let stalo vyhledávané horské letovisko, v němž si dávali a vlastně stále dávají dostaveníčko alpinisté z celého světa. Nejprve sem začali jezdit dobrodruzi a milovníci hor a s rozvojem běžné turistiky i společenská smetánka. Je až s podivem, kolik zde během let vzniklo lanovek a technicky unikátních ozubnicových železnic, které dodnes usnadňují nástupy na túry a přitom přinášejí nevšední zážitky.

Chamonix – moderní letovisko s historickým duchem

Cesta do Chamonix zabere asi 12 hodin jízdy a nejbližší letiště je v Ženevě. Chamonix leží v hluboce zaříznutém údolí říčky L’Erve s jedinečně formovanými skalní štíty a v blízkosti ledovcových plání s nespočtem trhlin a seraků. Centrum města tepe životem a stejně jako na začátku se tu i dnes setkávají světy drsných hor a divoké přírody a pohodových kaváren a hotelů. Potkáme tu opálené horaly a horské vůdce, skupiny asijských turistů i poklidné páry hledající v horách klid a odpočinek. Navštivme Musée Alpin, které mapuje historii evropského alpinismu a zvláštní pozornost věnuje pochopitelně i zdejším horským velikánům a dobrodružným příběhům horolezců, kteří hledali první výstupové cesty na jejich vrcholy.

Nejširší nabídku průvodců a map Francie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Tour de Mont Blanc pěšky, na kole i během

Tour du Mont Blanc se stal jedním z nejvyhledávanějších dálkových horských treků v Evropě. Celková délka treku se liší podle zvolené varianty a má něco mezi 160 – 180 km a převýšení 10 km. Celá trasa vede malebnou krajinou Savojských Alp a prochází třemi státy. Většina turistů své putování začíná a končí ve francouzském Chamonix. Cesta pak přes několik sedel vstoupí do Itálie, Švýcarska a nad horským letoviskem Argentière se vrací zpět do Francie. Krajina a výhledy se mění každým dnem, a celý okruh tak skýtá neopakovatelnou možnost poznat Mont Blanc v celé jeho kráse z bezpečné vzdálenosti turistických stezek.

Do Francie shlíží zasněžené třpytící se ledovce, zatímco italské svahy vynikají rozeklanými skalami a divoce rozbitými ledovci. Cesta se v nižších nadmořských výškách klikatí zalesněnými svahy, pastvinami a alpskými loukami s hospodářskými usedlostmi, aby každý den vystoupala do vysoko položeného sedla v nadmořské výšce přes 2500 m. Zpět do civilizace pak prochází širokými ledovcovými údolími nebo po vyhlídkových hřebenech. Po alpských loukách, které kvetou celé léto jako zahrádka, se prohánějí svišti a kozorožci.

Na treku se můžeme ubytovat v horských chatách a cesta nám zabere nejspíš 9 – 10 dní. Trasu můžeme objet na horském kole nebo se zúčastnit jednoho z nejnáročnějších ultratrail maratonů na světě, který začíná v Chamonix a jeho trasa věrně kopíruje klasickou turistickou trasu Tour du Mont Blanc. Na trasu dlouhou 171 km mají běžci limit 46 hodin a 30 minut. Ti nejlepší to zvládnou v čase kolem 20 hodin.

Tramway du Mont Blanc

Do vlaku s dřevěnými sedačkami postaveném v roce 1905 můžeme nastoupit v La Fayet (600 m) a po 12 km jízdy s ním vyjet do stanice Le Nid d’Aigle do výšky 2372 m. Právě tady začíná tzv. „normálka“, výstupová trasa na vrchol Mont Blancu. Přímo u vlakové zastávky začíná kamenitá stezka, která zpočátku příkře klesá podél trhlinami a seraky rozbrázděného ledovce Glacier de Bionnassay k malému stejnojmennému jezírku, z něhož vytéká divoká a nespoutaná říčka Torrent de Bionnassay, jejíž tok je překlenutý visutým mostem. Odtud je dobře vidět na ledovec a impozantní vrcholy Aiguille du Goûter (3863 m), Dôme du Goûter (4304 m) a Aiguille de Bionnassay (4052 m). Zpět k vláčku můžeme jít buď přímo, nebo oklikou přes rázovitou horskou osadu Auberge de Bionnassay.

Zubačkou k Mer de Glace

Další ozubnicová trať vede z Chamonix do stanice Montenvers nad největší francouzský ledovec Mer de Glace, který se jako had vine v údolí obklopený strmými skalními štíty. Trať je dlouhá jen 7 kilometrů, ale zato překonává převýšení 850 m. Výhled je nádherný a můžeme tu nastoupit do lanovky, která nás sveze nad ledovec a pak po uměle vybudované stezce sestoupíme až k ledovci, který ukrývá každý rok nově hloubenou ledovou jeskyni s barevně nasvícenými stěnami. U vlakové stanice začíná i panoramatická vyhlídková cesta Henriho Vallota, která po 2 – 3 hodinách pohodové chůze dosáhne mezistanice lanovky na Aiguille du Midi. Stezka nejprve stoupá na vyhlídku Le Signal Forbes (2198 m) a později se po levé ruce zvedají divoce rozeklané Chamonixské jehly, jímž vévodí Aiguille du Midi (3842 m). Na druhé straně se otevírá pohled do údolí říčky L’Erve s městy Chamonix a Les Houches hluboko pod námi. Naproti přes údolí můžeme obdivovat panorama, které na vzdálenější straně údolí začíná nepřehlédnutelnou skalní stěnou vyhlídkového vrcholu Le Brévent (2525 m) a končí u nádherného jezera Lac Blanc ukrytému pod mohutnými svahy vrcholu Aiguille du Belvédère (2965 m).

Lanovka na Aiguille du Midi

Lanovka na Aiguille du Midi si stále uchovává světový primát – překonává největší převýšení na světě. Dolní stanice se nachází ve výšce 1035 m n. m. Velká gondola vyjíždí z Chamonix na mezistanici Plan de l’Aiguille do výšky 2317 m, kde je potřeba přestoupit do menší gondoly, která zavěšena na laně bez jediné podpěry vyjíždí až na tzv. Piton Nord do výšky 3777 m. Výtahem nás pak ještě vyveze na vyhlídkovou terasu ve výšce 3842 m. Jako na dlani pozorujeme lidské hemžení na vyšlapané cestě k vrcholu Mont Blancu. Druhá, technicky náročnější výstupová trasa začíná právě zde, na vrcholu Aiguille du Midi. Mohlo by se zdát, že výšlap na asi sedm kilometrů vzdálený vrchol musí zabrat jen pár hodin. Trasa však překonává několik velmi prudkých stoupání zakončených odlamovanými trhlinami a do cesty se mohou postavit i nepříjemné seraky. Atraktivita tohoto výstupu spočívá hlavně v možnosti vystoupit na další dva čtyřtisícové vrcholy Mont Blanc du Tacul (4248 m) a Mont Maudit (4465 m). Výstup rozhodně není snadný a vyžaduje výbornou fyzickou kondici, předchozí aklimatizaci a dostatek zkušeností s ledovcovými výstupy.

Od Le Brévent k jezeru Lac Blanc

Nádherný výhled na Mont Blanc a celou oblast tzv. Chamonixských jehel nabízí i vrchol Le Brévent. Začíná tu osmihodinová turistická trasa Grand Balcon. Klesáme na mezistanici lanovky na Planpraz a nastupujeme na panoramatickou trasu, která přes La Flégère stoupá k jezerům Lac Blanc a Lac De Chéserys. Po okolních travnatých svazích se prohánějí kozorožci a svišti, kteří horečně shání zásoby na zimu a v jezerech se odráží Chamonixské v čele s Aiguille Verte. Až na několik málo úseků cesta převážně klesá a je zakončená částečně zalesněným svahem vyhlídkového vrcholu Aiguillette des Posettes (2201 m).

Col de Balme a Albert Premier Hut

Do sedla Col de Balme (2200 m) na francouzsko–švýcarském pomezí, z něhož je výhled na celé údolí říčky L’Erve zakončené mohutným Mont Blancem, jede z osady Le Tour lanovka. A výhled opravdu stojí za to. Ze sedla se dá pokračovat na vyhlídkový hřeben Aiguillette des Possettes nebo podél státní hranice se Švýcarskem nad ledovec Glacier du Tour k chatě Albert Premier Hut. Rázem se tak ocitneme v ledovém království obklopeném více než 3000 m vysokými štíty. Ze sedla Col de Balme je to k chatě Albert Premier Hut sice pohled jen necelých pět kilometrů, ale s ohledem na téměř 600 m stoupání je potřeba si na tento výstup vyčlenit alespoň dvě nebo lépe dvě a půl hodiny. Chata stojí na skále nad ledovcem Glacier du Tour uzavřeném prstencem impozantních třítisícových vrcholů.


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Kup si předplatné časopisu TRAVEL LIFE a žádný skvělý článek o cestování už nikdy nezmeškáš. Najdeš v něm nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky, rozhovory s našimi i zahraničními cestovateli. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí

Leaflet | ©Seznam.cz a.s., | ©OpenStreetMap