Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
9 věcí, které nesmí chybět při první návštěvě Malty
15. 5. 2018
Kateřina Petríková
Maltská republika se rozkládá na několika málo ostrůvcích v centru Středozemního moře. Právě její strategická poloha ji předurčila k bohaté historii. Slaná vůně moře, chuť šťavnatých rajčat a velkolepé panoramata skalnatých útesů. Minimálně tyhle tři věci vám zůstanou z cesty na Maltu ještě dlouho v hlavě!
Gozo, Comino, Malta a tři neobydlené ostrůvky Cominotto, Paul´s island a Filfla Island – ty všechny tvoří Maltské souostroví. Jedná se o jednu z nejhustěji obydlených oblastí na světě, proto překvapí, že z uliček, pláží a poetických zákoutí dýchá spíše pohoda a klid. Ale to bude asi hlavně tím, že jsem se sem vydala v květnu, kdy ještě rozhodně není hlavní turistická sezóna.
Pojďme se tedy pustit do mých 9 tipů na cestu po Maltě.
1. Procházka po Gozu
Ten hezčí z obou větších ostrovů je určitě Gozo, tedy minimálně pro ty, kteří mají rádi osamělá zákoutí, vyprázdněné uličky a procházky po pobřeží. Dostanete se na něj trajektem ze severu Malty a rozhodně se vyplatí zůstat v klidném prostředí alespoň dva dny. Nádherné kamenné útesy, vlnité kopečky a, vzhledem k počtu obyvatel, poměrně velkolepé kostely dokážou vytvořit program i na celý týden. V něm by rozhodně neměla chybět minimálně jedna dlouhá procházka. Za zmínku určitě stojí cesta z Naduru do zátoky Dahlet Qorrot. Prodírání se zeleninovými políčky a výhledy na blankytně modré moře s plachetnicemi zabere něco málo přes hodinu a zakončit se dá dlouhou koupelí.
2. Vychlazené Kinnie
Malta má také pár svých jedinečných specialit lákající mlsné jazyky z celého světa. Poměrně populární je sladký nápoj Kinnie, které na první pohled připomíná svou barvou Coca Colu, chutí se ale dosti odlišuje. Vyrábí se z nakyslých pomerančů a tajné kombinace bylinek a koření. Má perfektní hořkosladký chuťový ocas a v místních letních vedrech je neskutečně osvěžující. Místní také mimo jiné vyrábějí spoustu zajímavých likérů, za zmínku stojí minimálně likér z opuncie.
A jak se žije na Maltě Slovence?
„Malta je mi domovem už přes třicet let, jako náctiletá jsem se zde zamilovala, vdala a žiju zde dodnes,“ vysvětluje Adriana Oliva, původem Slovenka. Malťani jsou podle ní úplně jiní, hodně živelní, umí si užívat a utrácet. „Malština je jediný arabský jazyk psaný latinkou, takže netrvalo zase tak dlouho se jej naučit. Díky tomu se skvěle domluvím s místními, kteří všichni hovoří také plynně anglicky, a můžu se zde živit jako průvodkyně,“ dodává Adriana. Je na ní vidět, že se se středomořskou podstatou už perfektně sžila, s gustem si vychutnává místní dobroty, dokáže dlouze povídat u kávy o krásách Goza a se zasněným pohledem na moře často opakuje, že se zde žije moc fajn. „Až na Vánoce! To je mi vždycky smutno a slavíme jej s dcerou a manželem zásadně po mém, tedy s cukrovím a bramborovým salátem!“
3. Špagety s králíkem
Chce-li turista jíst jako místní, nesmí zapomenout okusit králíka na maltský způsob. Zvláštní je především jeho úprava – podává se totiž nejčastěji se špagetami, a to ať už dušený, pečený nebo smažený. A jak se sem dostal? Přivezli ho sem Normané za dob vlády Johanitů a v té době byl výhradně stravou rytířů. Králík se prý vaří skoro všude, ale po tom nejlepším se musíte ptát místních.
4. Noc ve starém farmářském domě
Zejména na Gozu se farmáři rozhodli své staré kamenné usedlosti stylově přestavět na víkendové příbytky, které využívají sami Malťané k odpočinku. Mnoho z nich se ale pronajímá také turistům. Většinou nechybí bazén, stylový nábytek a cit pro detail. Cena sice bývá občas vyšší, do jedné vily se ale snadno vlezou klidně dvě rodiny. Pokud chcete zažít jeden či dva doslova pohádkové večery, možná zvolte některý ze starých farmářských domů.
Farmářských domů najdete zejména na Gozu mnoho. Když budete šikovně smlouvat, celá rodina může zaplatit od 150 eur na noc. Ceny se ale samozřejmě liší. Osobně doporučuji jeden z domů v Naduru.
5. Návštěva Vallety
Hlavní město je nesmírně přelidněné, přeplněné a únavné, ale vynechat ho nejde. Jeho elegance 16. století a historie dýchající z každé dlažební kostky mi prostě nedovolila nepřidat jej do seznamu. Určitě ale platí, že pokud se nechcete při návštěv koupat ve vlastním potu nebo davu turistů, vydejte se sem mimo sezónu, tedy v dubnu a květnu nebo v průběhu října a září. Krom spousty dalších si určitě nenechte ujít Katedrálu sv. Jana křtitele, která má prý nekrásnější výzdobu na světe.
6. Nejstarší megalitické stavby
Vsadím se, že jste nevěděli, kde se nachází nejstarší volně stojící megalitické stavby na světě? Ano, je to na Maltě. Vznik nádherných a mystických chrámů se datuje někdy mezi roky 3600 až 3000 př. n. l., což znamená, že zvládly předběhnout egyptské pyramidy i Stonehenge. Nejzachovalejší stavby Hagar Qim a Mnajdra stojí na nezapomenutelném vrcholu mořských útesů. Jejich atmosféru kazí jen fakt, že jsou dnes kryty umělými přístřešky, aby stále více nepodléhaly povětrnostním vlivům.
7. Aspoň jedna adrenalinová aktivita
Skalní lezení, jízda na kajaku nebo cyklistika. I když se jedná o poměrně malý ostrov, můžete si zde užít i spoustu adrenalinových zážitků. Skalnaté útesy vybízejí horolezce k podávání výkonů a užívání si výhledů v jednom. Pro cyklisty je to tady sice malé, ale na pár výletů to vystačí. Objet celé Gozo zvládnete za cca 3 hodiny, Malta vám se zastávkami potrvá asi den. Bonusem je pak projížďka na kajaku přímo na moři nebo v zátokách. Pamatujte ale na to, že ostrovy se nepyšní ani vlastním potůčkem natož řekou.
Outdoor na Maltě je kapitola sama pro sebe. Proto před odjezdem raději nastudujte vše podrobně i z jiných zdrojů.
8. Koupání na ostrově Comino
Ne náhodou připomíná název ostrova ležícího přesně mezi Maltou a Gozem název koření kmín, právě ten zde totiž ve velkém roste. Na ostrově travel nežije ani desítka lidí a měří pouze 2,5 x 1,5 kilometrů. Největším lákadlem je Modrá laguna nabízející to nejmodřejší moře a nejbělejší písek!
9. Vzdělávejte se
Maltu a Británií spojuje nejen společná historie v učebnicí, ale také stejný jazyk. Malta byla britskou kolonií více jak 160 let. Angličtina je vedle maltštiny oficiálním jazykem Maltské republiky. To nabízí skvělou možnost ke studiu anglického jazyka v anglicky mluvící zemi, kde jako bonus skoro nikdy neprší. Kuriozitou k vidění jsou zde typické červené poštovní schránky a telefonní budky, na které narazíte všude v Británii. Malta, se svými více jak 300 slunečnými dny za rok a bohatou historií, je tím nejlepším místem, kde spojit příjemné s užitečným. Více informací o studiu angličtina na stránkách jazykové školy Maltalingua.
Bonusový tip: maltské víno
A jako závěrečný bonus doporučuji okusit maltské víno, protože vás nadchne! Konkrétně doporučuji tekuté poklady z vinařství Marsovin pyšnící se tradicí od roku 1919!