Vzpomínky legendárního českého horolezce, osudy šumavských léčitelů i pytláků, eseje o světě nebo dětské knihy o přírodě a lesní matematice. Inspirujte se našimi tipy na dlouhé lednové večery!
1. Josef Rakoncaj, Miloň Jasanský: Rakoncaj. Měl jsem kliku
Tahle kniha je čisté krystalické dobrodružství z vysokých hor a abyste se pro ni nadchli, vůbec nemusíte být sami horolezci. Naprostá legenda českého horolezectví Josef Rakoncaj se zde dělí o řadu svých silných zážitků a vzpomínek. „Nemít kliku, už dávno tady nejsem,“ říká. Nádherné fotky, spousta zajímavých myšlenek a nekonečná odvaha. Touhle knížkou z nakladatelství Jota si určitě udělejte radost!
2. Venku. Průvodce po tajemstvích přírody
Vždycky se snažíme doporučit alespoň nějakou dětskou knihu a tentokrát padl los na nádhernou knihu VENKU. Průvodce po tajemstvích přírody, z nakladatelství BaoBab. Kniha dvou portugalských bioložek a spisovatelek je určená především dětem, ale začtou se i dospělí (víte, proč spí netopýři hlavou dolů a proč je nebe modré?). Je plná nádherných ilustrací, zajímavých faktů i úkolů a kvízů k pochopení jednotlivých témat. Čerpat z ní tedy budete opravdu dlouho a vyplatí se k ní vracet a ideálně si ji i nosit s sebou na všech velkých i malých výpravách do přírody! Jako bonus obsahuje taky malý atlas živočichů, rostlin a kamenů.
3. Jedna dvě v lese
A ještě si neodpustíme jeden dětský tip, jímž je podobně laděná kniha z nakladatelství Host. Nicméně Jedna dvě v lese není knížka zaměřená čistě na přírodu, ale snaží se hlavně učit své čtenáře zábavnou formou matematiku. Protože s čísly, pravidly, rytmy i geometrickými tvary se setkáváme na každém kroku. Těšit se můžete na geometrii, svět čísel, počítání nebo měření spojené se spoustu zábavných aktivit přímo venku. Tato knížka je ale na rozdíl od knihy Venku určena pro spíše menší čtenáře.
4. Raynor Winnová: Pobřežní cesta
„Kniha Pobřežní cesta je otevřená, optimistická osobní výpověď o tom, jak těžké je se vyrovnat se zármutkem a jak ozdravnou moc může příroda mít. Především je to však příběh o domově, který můžeme ztratit, znovu vybudovat i nečekaně objevit.“ Do příběhu Raynora a Moth jsem se začetla hned a musím přiznat, že si ho tak trošku dávkuji postupně. Příběh je to silný a kniha je čtivě napsaná. Ústředním tématem je putování, ale taky příroda, která je koneckonců hlavním tematickým bodem všech titulů výjimečného nakladatelství Kazda.
5. Emil Kintzl, Jan Fischer: Zmizelá Šumava III
V Česku nenajdete místo, jako je Šumava – unikátní scenérie se zde prolínají s bohatou a pohnutou historií. Legendární Šumavák a svérázný vypravěč Emil Kintzl spolu s režisérem Janem Fischerem pátrají po životě lidí a příbězích míst, které pohltil čas. Objevte prostřednictvím poutavého vyprávění osudy šumavských léčitelů, pytláků, skláren, pivovarů nebo mlýnů! Autentické dobové fotografie oživují atmosféru Šumavy, která už nadobro zmizela z map.
6. a 7. Václav Cílek: Co se děje se světem? a Jak přejít řeku
Geolog a oceňovaný esejista Václav Cílek je známý tím, že se k aktuálním problémům světa dokáže vyjádřit nadčasově, z rozmanitých úhlů pohledu, s nadhledem, vtipem i s konstruktivní skepsí. Nám se do rukou dostaly hned dvě jeho knihy, a to Co se děje se světem a Jak přejít řeku. Připravte se na silné čtení, které rozhodně není na jeden večer. Nás zaujala především kniha Co se děje se světem a perfektně ji vystihuje, že je „typicky cílkovská: zdánlivě jde o popis velké proměny našeho světa vlivem klimatických změn a migrační vlny, ale ve skutečnosti se autor soustřeďuje především na to, jak si v životě udržet radost a jak (pře)žít šťastně.“
8. Jako v nebi jenže jinak (audiokniha)
Pokračování knihy Raději zešílet v divočině o šumavských samotářích jsem si tentokrát pustila díky audiolibrix jako audioknihu. V druhém díle si Aleš Palán povídal se samotáři ze zbytku České republiky a musím říct, že mě tato kniha zaujala snad ještě více než první díl, což je možná právě tím, že jsem ji poslouchala. Zpracování rozhovorů je naprosto dokonalé, působí velmi autenticky a díky dobrému členění se vskvěle poslouchá i při procházkách nebo třeba sportu. Pokud máte omezený čas, poslechněte si aspoň dva rozhovory: dialog s poustevníkem bratrem Andělem a jedinou ženou v knize Karin Kocumovou.
9. Konec prokrastinace (audiokniha)
A do téhle koronavirové doby homeofficů se určitě hodí i náš poslední tip, a to už dlouho opěvovaná kniha Konec prokrastinace. Nicméně teď se nám zdá vhodné ji vytáhnout, protože vám může v novém roce pomoct udělat si řád v životě a práci. A třeba vám pomůže se taky naladit na nějakou svou osobní vizi, cestu, sen, za nímž chcete jít a opravdu jej dosáhnout. Stát se digitálními nomády, projet svět v karavanu nebo se vydat za poznáním do Indie… I tato kniha má perfektní audio zpracování a stihnete si ji poslechnout za jedno odpoledne. Takže pokud jste tento klenot od Petra Ludwiga ještě nečetli, zvolte audioknihu!