Na podzim má čtení tu správnou atmosféru. Venku je sychravo, brzy je tma a to přímo vybízí k tomu, udělat si pohodlí a začíst se do knížky. Vnímáte to taky tak?
1. Terapie chladem a Cesta ledového muže (příští cesty budou ještě dobrodružnější)
Pokud se letos konečně chcete pustit do ledových sprch a ponořit se na příští dobrodružné cestě do alpského jezera nebo ledovcové laguny na Islandu, zkuste některou ze dvou novinek o otužování. V nakladatelství Jota připravili překlad další knihy o legendárním Wim Hofovi. Cesta ledového muže se čte rychle a přináší spoustu tipů a důvodů, proč se do toho konečně pustit. Já ji zhltla jedním dechem! Druhým tipem je první ryze česká kniha o otužování od Libora Mattuše. Chladová terapie je komplexním průvodcem otužováním, která odpoví na všechny vaše otázky.
2. Prázdniny v Česku (Zibura tentokrát zůstal doma)
Knihy Ladislava Zibury oblažují české čtenáře už nějakou dobu, ale jeho novinka je trochu jiná. Tentokrát totiž autor neopouští české luhy a háje, a tak kniha možná osloví ještě větší publikum než obvykle. Prázdniny v Česku jsou snůškou tipů ze vše koutů naší úchvatné země, a tak z ní dost možná načerpáte nápady i na vlastní cesty.
Pokud se opravdu na příštích cestách chcete držet v domovině, a navíc máte malé děti, zkuste taky sáhnout po knize Výlety (nejen) s dětmi. Neuvěřitelných 1600 tipů. Woow! A přiznám se, že jsem některá místa neznala, i když je mám skoro za domem.
3. Globalizovaná Indie (opravdu hluboce o Indii)
Jen málo lidí v Česku zná Indii tak dobře (a hlavně tak dlouho) jako novinářka Pavla Jazairiová. Ve své nové knize Globalizovaná Indie perfektně zachycuje změny, kterými tamní společnost prochází, u toho využívá jako vždy svůj skvělý vypravěčský um, a hlavně přináší spoustu kontextu a souvislostí, které by neměly uniknout nikomu, koho tahle jedinečná země baví.
4. Zimní pohádky a Můžu ochutnat (servírujte dětem svět od malička)
Zaujaly mě za poslední týdny taky dvě skvělé dětské knihy, které nenásilným způsobem představují vzdálené kultury a světy. Nakladatelství Host přišlo s další novinkou od dvojice polských autorů a grafiků Aleksandra a Daniel Mizielińští (autoři skvělých knih Mapy a Cesta do divočiny). Tentokrát zpracovali světovou kuchyni v knize Můžu ochutnat. Velký formát, boží ilustrace a spoustu jídla, takže se budou bavit děti i vy.
Do předvánočního času se pak skvěle hodí Zimní pohádky z Albatrosu. Je to jedna z těch knih, co jsou spíše malým uměleckým dílem. Pohádky jsou krásně vypravěčsky zpracované, a ačkoliv jsme zatím přečetli jen dvě, u nás doma sklidily velký úspěch.
5. Deník Farářky (ideální kniha na poklidnou cestu)
Vždycky když si vybírám knihy na cesty, mám chuť sáhnout po něčem „jiném, novém“, něčem, co mi představí úplně nový a neznámý kousek světa. Právě taková pro mě byla kniha Deník farářky od úžasné Martiny Viktorie Kopecké. Je škoda prozrazovat cokoliv více, tuhle knihu si prostě musíte užít sami. Klidně ji přibalte s čistým srdcem do kufru na příští cestu, ať jste mladí, staří, věřící, nevěřící, muž či žena. Myslím, že bavit bude všechny.
6. Jóga tipy (ideální svět pro cestovatele)
Jsem od přírody hodně fyzicky aktivní člověk a na cestách vždycky hledám pohyb. Nakonec jsem došla k tomu, že nejsnazší je na cestách praktikovat jógu a běh, protože k nim prakticky nic nepotřebujete. Proto si tentokrát dovolím doporučit dvojici knih s jógovou tematikou. Restorativní jóga vám pomůže bojovat se všemi bolístkami na těle a Jin jóga vás zavede ke kořenům téhle velmi jemné a pomalé praxe. Na cestách využijete poznatky z obou knih.
A když už jsme u toho pohybu na cestách, tak ještě jedna aktivita je blahodárná a praktikovatelná kdykoliv a kdekoliv: chůze! Pokud jste ještě neuvěřili v její sílu, sáhněte po knize Zrozeni k chůzi.
7. Amerikána (Nigerijka o životě v Americe)
O nigerijské spisovatelce Chimamanda Ngozi Adichieové jsme už v článku o knihách jednou mluvili. Její kniha Půl žlutého slunce o nigerijské občanské válce je jedním z nejsilnějších románů, který jsem za poslední roky četla a rozhodně stojí za doporučení. Amerikána se z jistého úhlu pohledu zabývá podobnými tématy a dává nahlédnout do problému, kterými se mnozí z nás nikdy nezabývali. Rasová identita. Život v cizím světě.
8. Grandhotel Evropa a Mexická gotika (dva romány s vůní dálek)
Závěrem pak dva tipy na úžasné romány, které v sobě mají tu lákavou vůni dálek. Grandhotel Evropa je skvělé mnohovrstevné vyprávění, které se navíc zamýšlí nad spoustou palčivých témat dnešního světa. Mexická gotika je zase takovým zvláštním způsobem neuchopitelná kniha mexicko-kanadské autorky, která se velmi brzo po vydání stala bestsellerem. Názor si na ni udělejte sami.
9. Mia a svět (mluvme s dětmi o těžkých tématech)
Krásná, i když náročná kniha pro nejmenší čtenáře. Někomu by možná přišlo, že mluvit s dětmi o válce či globálním oteplování není na místě, ale opak je pravdou. Pokud to uděláte citlivě a s kontextem, dost možná se budete divit, jak vaše malé ratolesti spoustu věcí chápou a dokážou nad nimi přemýšlet často lépe a smysluplněji něž dospělí. Kniha Mia a svět je skvělou příležitostí některá témata otevřít. Osobně jsem knihu četla s dcerou , která má teprve tři a půl roku, a byla jsem překvapená, kolik zajímavých debat díky ní mezi námi vzniklo. Chcete-li vést děti k zodpovědnému životu, respektu k prostředí, v němž žijí, i lidem okolo nás, po téhle knize určitě sáhněte.