Ze začátku to vypadalo, že celá situace kolem koronaviru bude mít dopad hlavně na nás cestovatele, teď už ale víme, že téměř neexistuje nikdo, koho by nezasáhla. Pojďme z tohohle „nechtěného“ životního zpomalení vytřískat co nejvíce a využít jej k odškrtnutí všech cestovatelských restů! Vzhůru na pro mnohé z nás možná první prázdniny bez cestování!
1. Protřiďte si fotky a poznejte lépe svůj foťák
Pokud tohle bude číst někdo, kdo může čestně říct, že má pečlivě roztřízené úplně všechny fotky ze svých cest, ať mi napíše mail a slibuji, že ho nějak speciálně odměníme. Já přiznávám bez mučení, že pěkných pár složek potřebuje protřídit, promazat, upravit, případně připravit na vytištění. Teď na to máte dostatek času, tak ho využijte! Dost možná vás přepadne chuť nejen třídit, ale také se při úpravě něco nového naučit. Vzhůru do toho, tady dva tipy pro začátek:
- 10 základních tipů, jak snadno vyladit cestovatelské fotografie
- Víte, jak fotit v zimě nebo třeba v jiných extrémních situacích
2. Dostudujte reálie
Kolikrát jste si řekli na cestách, že tohle je zajímavé a doma si to dostudujete? Ten Tádž Mahal je úchvatný, doma si musím dohledat, jak přesně ho stavěli. Až se vrátím z Thajska, tak si přečtu celou knížku Most přes řeku Kwai. V těch dějinách Jižní Ameriky mám největší hokej, po návratu si to musím trošku oživit.
Vzpomeňte si na všechny tyhle věty a opravdu je realizujte. Vybrala jsem několik našich článků, které se spíše zabývají různými zajímavými fenomény, sociální problematikou apod. Možná jste je už někdy otevřeli a řekli, si, že je přečtete později. Tak teď je na to čas:
- O životě kalkatských Wallahů – tahačů ručních rikš
- Kdo jsou Kurdové?
- O vrakovišti lodí v Mauretánii
- Východní Timor: země, kde turisty ještě neznají
3. Čtěte a koukejte na filmy spojené s vašimi oblíbenými destinacemi
Mám takovou zásadu, že když někam jedu, snažím se načíst nějakého místního autora nebo alespoň knihu tematicky zaměřenou na danou zemi. Ovšem ne vždy se to podaří. Dále mi taky v poličce leží desítky nepřečtených cestopisů. Teď mám na všechny tyhle knížky zbývá čas. Pro inspiraci přidávám deset svých nápadů:
- Milovníci Turecka sáhněte po čemkoliv od Orhana Pamuka
- O Číně se mluví víc než kdy jindy, zkuste Hodiny z Olova od Radky Denemarkové
- Ranhojič nebo Egypťan Sinuhet vás přenesou za cestováním ve zcela jiné době
- Cestopisy roku 2020: Bláznivé Busny, čtivá kniha Všichni tady lžou našeho spolupracovníka Jirky Kaláta a poslední kniha Ladislava Zibury
- Saudade Matěje Balgy je trošku o cestování a hodně o naprostém bláznu v nejlepším slova smyslu
- Nezapomeňte na klasiku: Miroslav Stingl a Hanzelka se Zikmundem
- Do klidu utečte s knihami o lese Petra Wohllebena, Palánovou knihou Raději zešílet v divočině nebo mou milovanou Tibetskou knihopu mrtvých (ta už není pro každého)
- Nebo přečtěte něco od našich autorů: Pavel Svoboda, Kateřina Karásková, Vojtěch Vlk, Kateřina Krejčová a mnoho dalších
- Pokud vás nebaví číst jen o cestách, zkuste mé oblíbené spisovatele: Haruka Murakami, John Irving, Delfin de Vigan, Ruta Sepetys, Jiří Hajíček, Karel Klostermann, Salman Rushdie
- A balzám na duši? Kniha radosti
4. Nezanevřete na cestování
Nebuďte moc vystresování a nepropadejte pocitu, že už se nikdy nikam nepodíváte. Ono to všechno jednou skončí a vaše cestovatelské vášně se zase dostanou ke slovu. Jak to provést? Třeba si prohlížejte fotky z míst, které jsou na vašem wish listu. Pár fotoreportáží, které vás nakopnou tady:
- FOTOREPORTÁŽ: Dechberoucí přírodní scenérie na treku z Kalaw do Inle lake
- FOTOREPORTÁŽ: Život v mongolské jurtě očima Martina Loewa
- FOTOREPORTÁŽ: Spirituální tematika napříč světem ve fotografiích Vojtěcha Vlka
- FOTOREPORTÁŽ: Skvosty španělského Lanzarote z dronu i přes čočku foťáku + VIDEO
5. Udělejte si pořádek v knižních průvodcích a minimalizujte i jinde
Z mojí poličky na knižní průvodce už padají knihy při každém pokusu něco najít, všimla jsem si, že některé jsou už absolutně zastaralé a některé destinace mám dokonce dvakrát. Je čas je protřídit a poslat dále. Stejný pořádek si můžete udělat i v cestovatelském vybavení. Protřiďte si zavazadla, staré mapy a možná a i suvenýry 😉 Člověka občas zpětně napadne, jestli byl při nákupu některých z nich při smyslech.
6. Uvařte si něco exotického
Oblíbili jste si nějakou kuchyni, je čas se ji naučit. Zkuste:
- Vietnamská hovězí polévka pho
- Kávu z džezvy
- Arabský salát tabouleh
- Indonéské recepty s arašídovou gado gado
- 3 vaječné recepty z celého světa
7. Zůstaňte s námi
Pokud chcete aspoň trošku stále být ve styku s vůní dálek, zadejte občas do svých prohlížečů HedvabnaStezka.cz a přečtěte si něco hezkého. Chystáme několik krásný fotoreportáží, pár cestovatelských zamyšlení a spoustu článků, které vás nebudou jen dráždit, že nikam nemůžete, ale pomohou vám dovědět se o světě něco nového. V nejbližší době se můžete těšit třeba na článek o cestování v době Starého Zákona, několik dalších zajímavých receptů ze světa či článek o tom, jak nás mapy světa uvádí v omyl. Mimochodem můžete si třeba taky předplatit časopis TRAVEL LIFE, abyste pak rychle naskočili zpět na cestovatelskou notu!