5 tipů, jak se připravit na studijní pobyt v zahraničí

5 tipů, jak se připravit na studijní pobyt v zahraničí

Studium spojené s cestováním do zahraničí je v poslední době čím dál oblíbenější. Je totiž pravda, že nejlépe se jazyk naučíte tehdy, pokud vám „nic jiného nezbyde“ – musíte se nějak domluvit, nemůžete si pomoct českými slovíčky. Proč tedy nespojit příjemné s užitečným?

1. Stanovte si cíl

Pokud uvažujete o studijním pobytu v zahraničí, ujasněte si, co od toho vlastně očekáváte. Chcete procestovat celou zemi a vidět ta nejdůležitější místa podle Lonely Planet? Pak vás chození do školy bude spíše obtěžovat, nebudete tam rádi a budete to odbývat. Nejen, že se nic nenaučíte, ale ani toho moc neprocestujete.

Chcete se naučit hlavně dobře anglicky či studovat vysněný obor ve vysněné zemi? Vyberte pečlivě agenturu a domluvte se už přímo s odborníky na tom, kterou zemi zvolit a jaký typ pobytu si vybrat.

Pro angličtinu je například skvělá Austrálie. Jste daleko od domova, česká slovíčka vám nepomůžou a Čecha abyste v některých částech pohledali… Navíc poznáte nové a pro nás jiné prostředí, kulturu a užijete si i trochu té „exotiky“.

Na druhou stranu kultura Australanů není tak moc vzdálená té naší – proto kdyby se vám zastesklo po domově, není hned potřeba kupovat zpáteční letenky. V této zemi si můžete dát většinu svých oblíbených evropských jídel, pohovořit s Evropany, nemusíte dodržovat žádné striktní náboženské ani společenské předpisy.

2. Dobře vybírejte

Nejsnazší je zařídit si studijní pobyt přes specializovanou agenturu. Nejen, že vám odborníci pomohou vybrat typ pobytu, aby vyhovoval vašim požadavkům, ale také vám poradí se zařizováním a vyřizování všech potřebných dokladů, papírů a potvrzení. Odjet na delší dobu někam pryč není většinou z tohoto pohledu žádný med – potřebujete razítko „takřka na všechno“ a pokud v tom neumíte chodit, minimálně vás to otráví nebo dokonce můžete něco zásadního opomenout.

Dbejte na to, aby měla zvolená agentura dostatek zkušeností, dobré recenze od bývalých či současných klientů a aby svou prací v podstatě „žila“. Určitě nejste zvědaví na žádné otrávené a znuděné úřednice. To, že je to „Ta pravá“ poznáte mimo jiné i tak, že nenabízí jen studijní pobyt, ale také spoustu doplňků, výletů a poznávání země (alespoň v rámci možností).

Nejširší nabídku průvodců a map Austrálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

3. Zjistěte si vše potřebné

Předtím, než odjedete, zjistěte si o zemi vše potřebné. Jaké jsou tam zvyklosti, svátky, co se smí a co naopak nesmí. Kultura každé země je originální a odlišná a i když vám možná místní zpočátku prominou některé neznalosti, určitě je můžete ohromit tím, pokud se v kultuře budete dobře orientovat.

Také nezapomeňte ověřit (či zkonzultovat se zprostředkovatelskou agenturou), zda máte správně vyřízeny všechny doklady a potvrzení a pokud budete odjíždět na delší dobu z Česka, tak nejen na straně cizí země, ale i doma. Mohli byste být po návratu nemile překvapeni vysokým účtem třeba pro doplatek zdravotního pojištění.

V Kukabara Agency umí například velmi dobře poradit, jak hodně ušetřit na daních z výdělků, které budete mít v Austrálii.

4. Cestujte

I když se rozhodnete, že studium je vaše priorita, nevzdávejte se kvůli tomu poznávání země. Nemusíte každý víkend jezdit po celé zemi křížem krážem, ale můžete vyrazit do města, na výlet do okolí nebo ochutnat místní kuchyni. Studium v cizí zemi by nemělo být jen o poznávání jazyka, ale celé kultury dané země.

Zde je opět na místě připomenout Austrálii. Najdete zde mnoho zajímavého a kulturně naprosto odlišného – na první pohled je zde řada věcí jinak, a to i ve městech (jezdí se např. vlevo; dokonce po chodníku chodí Australané vlevo a vy do nich zpočátku vrážíte:) Můžete objevovat kulturu původních obyvatel nebo se zaměřit na dobyvatelskou historii prvních bílých osadníků. Při studiu si vyděláváte a takto získané prostředky se na cestování hodí… Skutečně, většina lidí po skončení studia podnikne okružní jízdu kontinentem.

5. Seznamujte se

Ano, najděte si místní přátele. Tak se jazyk naučíte ze všeho nejlépe, budete ho pravidelně procvičovat a navíc budete mít pořádnou motivaci se zlepšovat. Podpora ostatních je vždycky důležitá a během běžného hovoru se můžete učit úplně nenásilnou formou. Také velmi dobře poznáte místní zvyklosti a kulturu, pokud nahlédnete přímo k někomu „do kuchyně“. A jako poslední – není dobré být na všechno sám a už vůbec ne sám v cizí zemi.

Náš tip, kam vycestovat pro studium angličtiny, je jednoznačně Austrálie. Je zároveň příjemně „exotická i evropská“. Navíc je to bezpečná země s bohatou kulturou, nádhernou přírodou a stále vás bude překvapovat. Vrátíte se z ní plní dojmů, nových zážitků a se spoustou nových přátel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: