Už víte, které z 54 soutěžících projektů měly štěstí a získaly podporu Expedičního fondu? Proč jsou zakladatelé fondu v depresi?
Vítězové 3. kola Expedičního fondu byli slavnostně vyhlášeni na veletrhu cestovního ruchu Holiday World. Rozhodování komise bylo i tentokrát velmi náročné. Nejen proto, že má již 28 členů (zástupci všech sponzorů a mediálních partnerů) a hlasování bylo zčásti korespondenční a zčásti osobní. Do soutěže se hlavně přihlásilo příliš mnoho dobrých projektů.
Jak to tedy dopadlo? Také tentokrát získali důvěru Expedičního fondu jak zkušení cestovatelští matadoři, tak začátečníci. Komise finančně podpořila celkem třináct projektů. Mnozí další získají navíc mediální podporu a pojištění zdarma od Evropské cestovní pojišťovny.
Nejvyšší příspěvek, částku 30 tisíc korun, získaly projekty:
Roman Pekař, Mára Holeček, Karla Štěpánková a další – Expedice Uparisína
Pořízení dokumentárního filmu při prvovýstupu na afghánskou Uparisínu (6300 m) – „Horu, kterou pták nepřeletí“.
Patricie Čížová a o.s. Vysokoškolští humanisté – zdravotní středisko v Kankanu Guinea
Vybudování zdravotního střediska pro poskytování bezplatné lékařské péče.
Jarmila Ptáčková a o.s. Potala – Vzdělávací projekt pro tibetské nomády, oblast Amdo, Čína
Vzdělávací projekt s cílem vyučit nomády praktickému řemeslu, které jim nahradí modernizací znemožněnou pasteveckou činnost.
Příspěvkem 20 tisíc korun komise podpořila projekty:
Tomáš Beránek a Namasté Nepál– Úsměv z Nepálu
Výzkum sociálního postavení rodin, jejichž děti jsou v programu adopce chudých nepálských dětí na dálku sdružení Namasté Nepál.
Veronika Horáčková a společnost Fairově – První férová expedice aneb za Fair Trade až na konec světa
Dokumentace fungování fair trade v zemích zemí střední a jižní Ameriky a vytvoření informačních materiálů pro české občany.
Tomáš Lindner, Markéta Kutilová – Cesta za Litungou
Návštěva krále zambijského kmene Loziů, pobyt na jeho dvoře a dokumentace života jeho kmene.
Částku 10 tisíc korun získaly projekty:
Vlasta Machatová a Domov na zámku Bystré – YRTATÉKOSYV aneb Tatry nás nezlomí
Výprava klientů Domova na zámku Bystré na Pardubicku s mentálním a kombinovaným postižením do Vysokých Tater.
Martin Minařík – Dhaulagiri 2008
Pokus o sólo výstup na himalájský vrchol Dhaulagri 8167 m.
Jaromír Modlitba, Pavel a Petr Kutlíkovi – Mongolsko 2008
Sjezd řeky Šišigt gol (M.Jenisej) na dvojmístných nafukovacích lodích Baraka a Rio.
Petra Pospěchová – Zpod klobouků ladackých žen
Rozhovory s ladackými ženami o historii regionu s pozdější možností vypracovat učebnici dějepisu pro ladacké děti.
Milan Daněk, Alena Žákovská – Dokumentace působení Pavla Šebesty v Malajsii
Výprava po stopách českého antropologa Pavla Šebesty, tentokrát do Malajsie za potomky etnika Semangů.
Karel Vrána – Expedice Krvesaj
Výzkum příčin alkoholismu v Namíbii, jeho dostupnosti různým skupinám obyvatel, způsobů jeho výroby a společenských a zdravotních dopadů jeho užívání.
Podpora v hodnotě 14 tisíc korun míří k českým speleologům:
Tom Roth a ZO 6-19 Plánivy České speleologické společnosti – Expedice Kačna jama 2008
Speleologický průzkum druhé nejdelší jeskyně Slovinska Kačny jamy.
Tak jsme se dozvěděli finální výsledky soutěže expedičního fondu…. Jsem z toho zmatena a tak trochu nesouhlasím s celým rozhodováním, nebo tedy spíš s celým tímto kolem…. Nevím, ale myslím si, že se nemůže do jednoho pytle házet cestovatelská expedice a humanitární akce… Humanitární akce myslím mají místo někde jinde, než zde v cestovatelské sekci. Je nemožné hodnotit a vybírat mezi humanitárkou a cestováním či sportovními akcemi….. Většinou vyhraje humanitárka nebo něco jako rádoby VÝZKUM. Kdyby každý do svého projektu napsal, že se na své cestě za dobrodružstvím jede podívat do center Fair trade nebo jiné dobročinné akce – má maximální šanci na výhru… Pobavil mě projekt… Expedice krvesaj….. Myslím, že by pro společnost bylo mnohem přínosnější, kdyby místo alkoholismu bylo zkoumáno něco naprosto důležitějšího, jako například příčiny kriminality třeba v Namibii či jiných Afrických zemích….. A co se týče humanitárních akcí, já jsem zcela proti evropskému způsobu humanitární pomoci…. Zde se pouze vybírají peníze na nějaké projekty v chudých státech, kam se vše přiveze a připraví téměř bez zapojení právě těch kterým se pomoc nabízí. Vše je jak se dá nazvat podstrojeno pod nos a obyvatelé chudých zemí jsou naučeni pouze přijímat bez svého vlastního přičinění…. Podívejme se na Indii, některé země Asie a státy Afriky – kde první co domorodci vidí u turistů, jsou peníze, které od nich žebrají a i vymáhají… Na svých cestách jsem se setkala s mnoha takovými zkušenostmi…. Humanitární pomoc není něco jen někomu dávat bez jakékoliv práce…. A výzkumné projekty???? Také otázka… Těším se na zprávy a promítání z výzkumných a průzkumných projektů….. Všem gratuluji… a neoceněným přeji mnoho štěstí a nádherných zážitků na jejich cestách….
Správně jsi charakterizovala, jak je pojímaná humanitární pomoc. Pokud tedy alespoň trochu víš, o čem je Fairtarde, nechápu, proč jsi proti tomu, aby byla tato expedice podpořena. Právě Fairtrade je jinak pojatá pomoc rozvojovým zemím. Fairtrade dává možnost chudým farmářům v zemí třetího světa dělat to, co umějí, jen je při tom nikdo nedře z kůže, dostanou spravedlivě zaplaceno a navíc něco navíc, aby byla alespoň pomalu zvyšována jejich životní úroveň a spokojenost… V Čechách o tomto celosvětovém projektu však ví stále dost málo lidí. Projekt 1. Férová expedice má pomoci právě zvýšit povědomí o možnosti této "jiné humanitární pomoci" … daleko přirozenější pomoci…
Myslím, že Humanitární akce tohoto charakteru mají plné právo být ohodnoceny. Už jenom tím, že Ti lidé cestují do těch odlehlých končin z nich dělá cestevatele a oni navíc mají za cíl pomoc druhým. Ne jenom obdivování krás přírody a focení bídy místních obyvatel. Toho si na nich vážím nejvíc.
Chtěl bych poděkovat Hedvábné stezce za tuto soutěž! Vaše činnost má smysl! Všem se zavděčit nelze:-)
Víš Tome, ne vždy to, co my (Evropané) vnímáme jako pomoc lidem na druhém konci světa tito lidé skutečně za pomoc považují.
A co hůř i "dobrý" úmysl může mít více "špatných" následků než dobrých.
Takové věci se těžko posuzují, dokud člověk na vlastní oči nevidí, kolik škody může napáchat amatérská (a někdy i profesionální) snaha o pomoc.
Hodnocení bylo těžké právě i v tom, jaký typ projektů podpořit – humanitární, sportovní, vědecké. Nakonec z toho je takový mix, snad docela vyvážený.
U těch humanitárních jsme si třikrát proklepli a ověřili, aby to nebylo plácnutí do vody nebo zbytečně vynaložené peníze. A taky, aby do toho byli zapojeni místní lidé.
Prave jsme projeli Peru a Bolivii (8.3.2008).
Pro priznivce a podporovatele expedic na "Vyzkum pricin alkoholismu v ruznych zemich" , muzu zodpovedne prohlasit za zjistene a overene, ze PRICINOU ALKOHOLISMU V PERU A BOLIVII je chlast! 😉
Asi to neprekvapi, ale je to opravdu stejne, jako vsude na svete. S dusledky je to velmi podobne…kriminalita, prostituce, rozvody atd.
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru