Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Devold už 170 let vyrábí kvalitní a odolné oblečení z merino vlny, které se osvědčilo jak u norských polárníků a objevitelů, tak i u běžných uživatelů, kteří mají rádi pohodlné a funkční prádlo.
Prověřeno polárníky
Protože vlna měla v nevlídném klimatu Skandinávie letitou tradici, není divu, že doprovázela také první polární dobyvatele. Když v roce 1888 vedl Nansen historicky první expedici, jíž se podařilo na lyžích překonat Grónsko od východu k západu, měl na sobě vlněné prádlo a svetry Devold. O pět let později se vypravil vstříc severnímu pólu, kterého chtěl dosáhnout driftováním na mořských proudech na lodi Fram. Na plavidle zamrzlém v příkrovu Severního ledového oceánu strávil se svou expedicí dlouhé tři roky.
Loď Fram, stejně jako vlněné oblečení Devold, později doprovázely také expedici nejznámějšího norského polárníka, Roalda Amundsena. Tento polární badatel se v roce 1911 zapsal do dějin jako první člověk, který dosáhl jižního pólu, a předstihl tak v závodě o dobytí nejjižnějšího bodu planety zhruba o měsíc britskou výpravu Roberta Falcona Scotta, jejíž členové při návratu nešťastně zahynuli. Společně s Lincolnem Ellsworthem dosáhl Amundsen v roce 1925 také severního pólu, který se jim podařilo přeletět ve vzducholodi Norge I při cestě ze souostroví Špicberky na Aljašku. „Rád bych Vám vyjádřil své vřelé díky za perfektní servis a podporu, kterou jste mně poskytli během mé expedice. Vaše produkty hodnotím jako ty nejkvalitnější, co jsem kdy měl,“ uvedl ve svém poděkování Devoldovi Lincoln Ellsworth.
Tradice přetrvává
Na tradici prvních polárních pionýrů navazují i novodobí dobrodruzi, pro které je oblečení Devold stále zárukou kvality, precizního řemeslného zpracování a dlouhé životnosti. V roce 1994 tak doprovázelo například Liv Arnesenovou, první ženu, která podnikla úspěšnou sólo výpravu na jižní pól. Osvědčilo se také současným polárníkům, jako je Nor Børge Ousland, Petr Horký a Václav Sůra.
Doba se mění, kvalita zůstává
Za 170 let fungování značky Devold se změnilo mnohé. Cíle společnosti však zůstávají stejné: dodávat na trh funkční vlněné oblečení, které poskytne tepelný komfort a spolehlivou ochranu před nepřízní počasí. Léta zkušeností jednu z nejstarších outdoorových značek naučily, že některé procesy nejde ani navzdory zrychlujícímu se tempu života i výroby uspěchat nebo na nich ušetřit. Při výrobě inovativních a vysoce kvalitních produktů proto klade důraz jak na původ a kvalitu surovin, tak na vysokou preciznost řemeslného zpracování.
Jak se Devold vyrábí dnes?
Vše začíná u ovce. Ovce plemene Merino jsou proslulé svou hedvábně jemnou a nekousavou vlnou vhodnou k výrobě skutečně pohodlného a všestranného funkčního oblečení. Aby však ovce mohly poskytovat vlnu konzistentní kvality, která splňuje ty nejvyšší požadavky, je potřeba splnit ještě jeden důležitý krok – zajistit jim dobré životní podmínky. Pečlivě vybíraní chovatelé si svá stáda Merino ovcí náležitě hýčkají. Jednou ročně probíhá stříhání ovcí. Zkušený střihač zvládne ostříhat ovci v průměru za tři až pět minut. A od tohoto bodu už začíná dlouhá zpracovatelská cesta, na jejímž konci se z vlny stane látka a z látky oblečení.
Devold má veškerou vlnu napřímo nasmlouvanou u konkrétních farmářů, které pravidelně kontroluje, a tak ví, že kupuje vlnu, která odpovídá minimálnímu kvalitativnímu standardu Devoldu. Ten je postaven mnohem výše než běžný standard trhu. U každého produktu Devold zařazeného v programu Sheep to Shop je tak možné dosledovat, z jaké konkrétní farmy vlna pochází. Tento transparentní program představuje maximální záruku kvality. Všechny textilie společnosti Devold splňovat parametry mezinárodního testovacího a certifikačního systému OEKO-TEX Standard 100 a nosit logo Woolmark.
Další část výrobního procesu se přesouvá do Evropy, přesněji do Litvy a Lotyšska s vlastními závody vybavenými nejmodernějšími technologiemi.
Proč nosit vlnu?
Výrobky z vlny se kromě unikátních vlastností a dobrého vzhledu vyznačují dlouhou životností. Oproti jejich protějškům ze syntetických vláken vydrží vlněné oděvy sloužit až třikrát déle. Navíc díky tomu, že je vlněná příze velmi cenná a snadno se recykluje, může se tento životní cyklus zopakovat až třikrát.
Devold je jednou z nejstarších outdoorových značek na světě. Vlněné oblečení vyrábí již od roku 1853 a během své existence oblékala řadu dobrodruhů, objevitelů i outdoorových nadšenců včetně Fridtjofa Nansena či Roalda Amundsena. I v současnosti je považována za světovou špičku z hlediska kvality produktů a inovací ve zpracování a výrobě z vlny. Devold nabízí širokou kolekci funkčního prádla z merino vlny, ponožek, čepic, tradičních vlněných svetrů i lifestylových produktů.