10 plus 1 „divnověcí“, které Evropan ve Vietnamu zaručeně nepochopí

10 plus 1 „divnověcí“, které Evropan ve Vietnamu zaručeně nepochopí

Vietnamská kultura je v mnohém odlišná od té naší. I když si před cestou pečlivě nastudujete průvodce i diskuze cestovatelských webů, nakonec vás stejně na místě plno věcí zaskočí. Co je pro místní běžná realita, může být pro Evropana hodně tuhé sousto. Prohlédněte si 10 divností, se kterými se můžete během cesty po Vietnamu setkat.

1. Zápas s visacím zámkem

Pokud bydlíte v hotelu, pravděpodobně se s tímto fenoménem nesetkáte. Všichni, kdo však přespávají v pronajatém bytě, se s největší pravděpodobností krkolomnému odemykání visacího zámku jednou rukou nevyhnou.

S tím jak lidé z domu odchází a zase přichází, mění se poloha zámku. Jednou visí zevnitř, podruhé zvenku. Když je zámek právě na druhé straně, nezbývá než protáhnout svou ruku úzkým otvorem, šikovně chytit zámek a tou stejnou rukou vsunout klíč a otočit jej. Zdá se to nemožné? Nic jiného vám nezbyde, tak přejeme hodně obratnosti a obzvlášť citlivou ruku. Časem vypilujete tuto dovednost k dokonalosti, ale začátky bývají těžké.

2. Pivo s ledem

Slunce se opírá do rozpálené plechové střechy, rtuť teploměru vyskočila nad 30° C, vy máte za sebou těžký den a těšíte se na orosenou sklenici hořkého studeného piva. Nic však nedokáže zkazit náladu víc, než teplá plechovka a sklenice s ohromnou kostkou ledu. V některých bistrech řeší nedostatek studeného piva tímto alternativním chlazením. Jenže jak se led rozpouští, stává se z teplého piva vlažná ředěná břečka. Blé…

3. Další člen rodiny

Vietnamskou rodinu tvoří rodiče, děti, prarodiče, širší příbuzenstvo a motorka. Alespoň jednu tu vlastní snad každá domácnost. Vietnamské domy se historicky stavěly spíše do výšky, a proto nebývá místa nazbyt. Jenže kam se skútrem? Nechat na ulici? Nemyslitelné. Mnoho Vietnamců proto parkuje své miláčky přímo vedle gauče v obývacím pokoji. Pokud máte motorek víc a ještě na nich přijede návštěva, může se stát, že se ke gauči přes zaparkované stroje vůbec nedostanete.

Další poznatky a zážitky cestovatele Petra Vondrlíka, tentokrát z Tadžikistánu, čtete v článku: Na návštěvě u Pamířanů, u lidí, kteří i přes všechny hrůzy afghánských válek, zůstali šťastní a otevření.

4. Pánská manikúra

Dřív nebo později se při své cestě po Vietnamu setkáte s netradičním estetickým doplňkem. Dlouhý nehet na rukou některých mužů určitě přitáhne vaši pozornost. Nejde však o zanedbání pravidelné hygieny, ale pečlivě pěstěný symbol sociálního statusu. Dlouhý nehet symbolizuje, že jeho majitel nemusí pracovat manuálně, proto ho můžete vidět třeba u taxikářů, obchodníků nebo podnikatelů.

5. Chodník není pro chodce

Stojíte si tak na přechodu, čekáte na zelenou a proti vám se na chodníku vyřítí motorka. Druhá. A třetí. Jestli Vietnamci něco opravdu nenávidí, je to čekání. Takže když se vytvoří zácpa nebo na semaforu naskočí červená, s oblibou si cestu na motorce zkracují právě přes chodníky. S trochou nadsázky tak musí být člověk na chodníku stejně obezřetný jako při chůzi po dálnici. Na druhou stranu ruku na srdce ti, kteří projížděli Vietnamem na motorce a nikdy nejeli po chodníku.

6. Plastové židličky

Co si člověk vybaví, když se řekne Vietnam? Někdo by řekl phở, jiný třeba davy skútrů. Já říkám plastové židličky a stolky velikosti XS. Tahle malá sedátka budete míjet na každém kroku. Když si půjdete dát phở do bistra, když si půjdete koupit ovoce na trh, ale také třeba při nákupu jízdenky v městském autobusu nebo při jízdě vietnamskými vlaky. I průvodčí si rád během jízdy odpočine. Plastové židličky jsou praktickým doplňkem. Zabírají málo místa, jsou skladné a navíc lehké. Často můžete vidět trhovkyni, která si kromě zboží nese i židličku. Na hlavě, protože ruce má plné.

7. “Celkově zkrátit a vzadu do ztracena”

Když jste na cestách už hodně dlouho, musíte začít řešit také praktické záležitosti, jako třeba holiče. V Hanoji i Saigonu jich je spousta. Jen vás možná překvapí, že si budete muset sednout na rušné ulici a dívat se budete do zrcadla zavěšeného na plotě. Je to typicky vietnamské a praktické. Žádné složité pronájmy nemovitostí, elektřinu holič natáhne ze sousedního domu, v mžiku rozloží své království a může začít.

8. Plasty, plasty, plasty

Tvrzení, že lidé celého světa si dnes již uvědomují průšvih, který znamená obrovské množství plastového odpadu, tady úplně neplatí. V obchodech dávají igelitku ke každému nákupu. Kupujete jedno avokádo? Šup s ním do pytlíku. Napadlo by vás přebalit již zabalené okurky do dalšího mikrotenového sáčku? Nebo velký barel vody s rukojetí: “Dám vám na to tašku,” říká s naprostou samozřejmostí prodavačka.

Zdejší produkce plastového odpadu je ještě víc alarmující v tom,  že velká část odpadků končí v příkopu u silnic nebo ve smrdutém táboráku za městem. Své o tom ví i obyvatelé v plovoucích vesnic.

Cestovatelka Martina Doležalová procestovala Severní Vietnam na kole, lodi, kajaku i po svých. Přečtete si o nejrůznějších přírodních kráscáh a exotických zajímavostech, které Vietnam skrývá, i o hlavním městě Hanoj, které  si buď zamilujete, nebo jej nepřijmete.

9. Mistři světa v převážení čehokoli

Mnoho cizinců si na nosiče svých motorek zvládne dát nanejvýš dvě až tři zavazadla, ne tak Vietnamci. Schopnost převézt na skútru cokoli, je pro ně životně důležitá. Proto zvládnou přepravit klidně 5 metrů vysoký strom k oslavě Nového roku, půl tuctu vypasených pašíků do svého hospodářství nebo čtyřmetrový žebřík.

10. Na karaoke se ve Vietnamu nechodí, karaoke si vás najde

Sedíte na pláži nebo v restauraci a z reproduktoru za vámi se začnou linout skřehotavé hlasy. Vítejte na karaoke. Nejoblíbenější socializační zábava ve Vietnamu, kterou se baví doslova všichni. Od dětí po prarodiče. Není výjimkou, že se celá rodina vypraví na pláž, do zoo nebo jen tak do parku s velkým reproduktorem, taškou plnou jídla s pár pivy a užije si celé odpoledne zpěvem vietnamského popu. Vyjadřování emocí na veřejnosti je pro Vietnamce tabu, karaoke proto bývá vhodnou příležitostí pro jejich ventilaci.

+ 11. Selfie obsese

Asi tady probíhá nějaká soutěž o to, kdo bude mít víc fotek s bělochem,” řekněte si po pár týdnech pobytu ve Vietnamu. Ti odvážnější vás poprosí o společnou fotku, stydlivější budou mačkat spoušť potají z dálky.

Nejhorší však bývají zuřivé fanatičky. Ty vás nekompromisně umístí do potřebného záběru ať chcete nebo ne. Že snímek nevyšel? Nevadí, šup s vámi kousek dál a pokračujeme.

Zažili jste vlastní divnosti? Podělte se o ně v komentářích.

Nejširší nabídku průvodců a map Vietnamu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: