Asi každý cestovatel, potápěč a milovník přírody slyšel o největší ostrovní říši světa, o magické Indonésii. Tato země se rozkládá mezi asijskou kontinentální pevninou a Austrálií a najdete tady nejlepší potápěčské lokality na světě!
Tuto oblast nazýváme jihovýchodní Asie. Země má od západu na východ přes 5100 km a jejími hlavními ostrovy jsou Sumatra, Kalimantan, Jáva, Bali, souostroví NusaTenggara od Lomboku po Alor a Západní Timor. Dále na sever naleznete Sulawesi a na východ Moluky a Západní Papuu, dříve IrianJaya. Žije tady asi 260 milionů obyvatel, převážně muslimského vyznání.
Byť mnoho turistů navštěvuje Indonésii, tak málokteří vyrazí tam, kde ji skutečně naleznou. Komerční turismus postupně zachvátil celé Bali, ostrovy Gili na Lomboku, TanahToraja a Manado na Sulawesi a postupně se šíří dále. Největší perlou indonéských ostrovů je však divoká příroda, která zde má ještě své místo. Je to kraj úchvatného moře a podmořského světa, deštných pralesů a aktivních vulkánů. Vydejme se nyní za kouzlem podmořského světa a budeme se zabývat obecnou rovinou 10ti nejzajímavějších oblastí, se kterými máme osobní zkušenosti.
1. Sumatra – ostrov Weh
Nádherný ostrov Weh se rozkládá severně od města Banda Aceh na severní Sumatře. Největším skvostem zdejšího moře je neuvěřitelné množství murén všech druhů a velikostí. Zdejší lokality jsou bohaté na větší ryby, jako jsou žraloci, manty (Mobulamobula), barakudy a úchvatný je zde též makro svět. Je zde potápěčské zázemí, ubytování a jednoduchá doprava, kdy dorazíte do Banda Aceh některým z letů a poté se vypravíte rychlými osobními trajekty na Weh. Nalezenete zde též krásnou tropickou krajinu, pralesy a vodopády.
2. Bali – ostrov Nusa Penida
Jen 25 km od Bali se nachází ostrov démonů Nusa Penida. Je to zdaleka nejzajímavější podmořský svět na Bali a v jeho okolí. NusaPenida je od roku 2010 podmořskou rezervací z důvodu nádherných korálových útesů, celoročnímu výskytu mant tichomořských a sezónnímu výskytu měsíčníků svítivých. Měsíčník je jakýmsi symbolem ostrova a tyto nejtěžší kostnaté ryby oceánů se zde vyskytují sezónně od července do poloviny listopadu. Potápěčská centra z Bali sem organizují výlety, ale nejlepší variantou je zde zůstat alespoň na 5 dní a užít si nejen úchvatného potápění, ale též kouzelného vnitrozemí, které můžete objevovat na motorkách. Celoročně zde naleznete českou základnu Penida Dive Resort.
3. Lombok – zátoka Blongas bay
Jižní Lombok je magický kraj plný pláží, skalisek a náročného potápění s velkými zvířaty. Nejúchvatnější lokalitou je Magnet Point, kde je od června do září šance na potápění s kladivouny bronzovými a dalšími asi 4 druhy žraloků. Za vidění stojí i lokalita Katedrála, kde je několik druhů mořských hadů, žraloci a barakudy, či skalisko Sera, kde se v srpnu a září shromažďují velká hejna mant (Mobulamobula).
4. Komodské ostrovy
Jedno z nejúchvatnějších potápění v Indonésii, kde se setkáte s mantami tichomořskými, žraloky spanilými, lagunovými, kobercovými, černoploutvými a dokonce s máčkami korálovými. Pozorovali jsme zde výjimečně i žraloka velrybího či keporkaky. Hlavním tahákem Komoda je však souše a největší masožraví ještěři planety Země, varani komodští. Nejlepší variantou potápění v NP Komodo je týdenní safari z lodi, která vám ukáže i ta nejnedostupnější zákoutí souostroví. Od roku 2008 zde operuje česká potápěčská expediční loď Sea Lady. Současným problémem Komoda je nadměrný a zcela neregulovaný turismus, takže jedinou rozumnou variantou je skutečně safari loď, jinak se stanete součástí turistické komedie.
5. Alorské ostrovy
Mezi Floresem, Alorem a Timorem se rozkládá úchvatné Sávské moře, kterým migrují tisícihlavá stáda delfínů a plískavic, kulohlavci, vorvani a plejtváci obrovští. Tato migrační stezka velryb je nejzajímavější v červnu a od října do listopadu. Šance se setkání s velrybami je skutečně velká a navíc je zde u ostrovů Rusa, Kambing a Pantar nádherné potápění. Potápění na úchvatných stěnách, kolem podmořských hor, či u aktivních sopek je skvostným zážitkem. Perlou jsou zde ponory s velkým hejnem kladivounů bronzových, které je srovnatelné s Kokosovými ostrovy. Od roku 2008 v těchto vodách operuje česká potápěčská loď Sea Lady.
6. Sulawesi – ostrovy Wakatobi
Tento podmořský národní park leží jihovýchodně od Sulawesi a skládá se z ostrovů Wangi Wangi, Kaledupa, Tomia a Binongko. Naleznete zde hluboké stěny, krásné korálové zahrady a úchvatný makro svět. Je zde též několik lokalit, kde se objevují žraloci, siby skvrnité, trnuchy a barakudy. U ostrova Tomia leží v hloubce 5 – 25 metrů vrak japonské lodi. K nejkrásnějším místům patří odlehlý ostrov Moromaho a jemu blízké atoly. I zde je nutné potápění ze safari lodi.
Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
7. Sulawesi – ostrovy Togiany
V centrálním Sulawesi se v ohromné zátoce Tominibay nachází pohádkové souostroví Togiany. Nádherná ostrovní krajina, tropické deštné pralesy kolem rovníku, bělostné písčité pláže, kokosové palmy a hluboké křišťálové moře. Nejkrásnější potápění zde naleznete u sopky Una Una. U ostrova Togian leží vrak letadla B24 Liberator z II. světové války. Nejideálnějším způsobem potápění je zde opět safari loď.
8. Severní Moluky
Potápěčsky téměř neznámý kraj, kde nelze existovat bez safari lodě. Ohromné souostroví plné pralesů, hor a hlubokých vod. Na proudových rozích a podmořských horách jsou běžné hejna barakud, žraloci lagunový, spanilí a výjimečně kladivouni. Je zde šance na setkání s dugongy. Často se zde objevují delfíni a kulohlavci.
Při potápění v Indonésii je nutností znalost používání signální bóje, zkušenosti a vždy bychom měli mít na paměti, že jsme pod mořskou hladinou jen na návštěvě. Z toho vyplývá náš ohleduplný přístup k podmořskému světu, který se netýká jen potápění, ale též konzumace mořských plodů. Užívejme si krásy moře a nepodílejme se na jeho devastaci! |
9. Moluky – Bandské ostrovy
Tato oblast patří k nejdivočejším a nejodlehlejším destinacím Indonésie. Samotné Bandské ostrovy jsou příjemnou zastávkou se zbytky holandské koloniální éry. V okolí je velmi zajímavé potápění u ostrovů Hatta a Karang Hatta, kde se mohou objevovat velká zvířata, jako jsou kladivouni a dokonce žraloci velrybí. K nejúchvatnějším místům patří sopka Manuk, která vystupuje z hlubiny kolem 7 km a zdržují se kolem ní hejna mořských hadů. Sopka je domovem pro ohromnou kolonii ptáků fregatek a terejů.
10. Západní Papua – Raja Ampat
Nejúchvatnější, nejkrásnější a nejkouzelnější místo Indonésie, co se ostrovní krajiny a podmořského světa týče. Podmořské hory a jeskyně, korálové útesy, žraloci, manty a velryby. Na souši nádherné deštné pralesy plné ptáků, včetně papoušků a rajek. Tato destinace patří k těm nejdražším, ale jednou za život stojí za to ji vidět. Naprostou nutností je zde safari loď a minimálně 14 dní putování mezi ostrovy.
A pak třeba ještě Lembeh, Bunaken, Ambon…je toho hodně a spoustu míst čeká na objevení.
Bali se s ostatními místy nemůže moc srovnávat, snad ještě makro na Seraye.
Penida není špatná, ale pokud tam nejsou manty a moly, pak je poněkud chudá na podvodní život (nadměrný rybolov se zde zřejmě hodně podepsal na stavu ryb) – třeba Komodo je úplně v jiné dimenzi (hlavně sever, když je štestí, pak i jih Komoda a samozřejmě Rinky, severozápad a západ Komoda je už je hodně vylovený zřejmě v důsledku blízkosti Sumbawy), stejně jako Raja, která je naprosto fantastická.
Na Komodo je liveaboard nezbytný, na RA se dá i z resortů, ale pokud chce člověk vidět i sever, pak je loď nezbytná. Na jihu na Misoolu je jediný resort, a člověk může být poněkud v šoku z cen, takže i sem jezdí hodně lodí. Stejně tak je loď vhodná i na východní stranu Birds Head (Cendarawasih Bay pro verlybí žraloky apod., i když jeden reosrt je i zde).
U Komodo liveaboard není potřeba
Kazdopadne mozte Pulau Weh od tial vyhodit neviem ako to mozte napisat na prve miesto. Mal som tam 7 ponorov a musim povedat, ze akekolvek ine miesto v Azii to kludne tromfne. Ved ten koral im tam zomiera cela flora ide do haja. Je to kompletne zdevastovane miesto co mi potvrdili aj dive instruktory ,ze toto miesto uz len tazi s minulosti a slavy zaslej. Aj to more vyzera, ze je ciste ale lokali na to zvysoka (.) ..50% ludi malo nejaku koznu infekciu alebo exzem. Ale hlavne, ze na zaciatku cesty vyberaju vstupne za vstup do marine rezervacie a ked sa spytam na co tak ,ze na ochranu… cele zle.
Přijeďte na Bali… 🙂 Je tu mnoho nádherných lokalit, můžete vidět barevný mikro svět ale taky manty, mola-mola, žraloky, delfíny, mořské želvy a mnoho dalších mořských tvorů a ryb. samozřejmě i tady utrpěl podmořský svět vzhledem na rychle se vyvíjející ekonomiku, komerčním rybolovem i změnou teploty vod. Ale momentálně se situace zlepšuje a potápěčské komunity i místní začínají s ochranou podmořského světa a pobřeží. čemu nasvědčuje i nedávná akce na záchranu mangrovů na Bali kterou podpořil svojí návštěvou Ronaldo. 🙂
Ahojda všem! 🙂
Pokud plánujete dovolenou na Bali a taky se chcete podívat na podvodní svět, prosím kontaktujte mě…e-mail…zajistím Vám potápění na Bali a v okolí. Přes České potápěčské centrum a nebo přes vyhlášené potápěčské centrum v Sanuru kde jsem si dělal svůj ID course. 🙂
Potápění pro potápěče a všechny možnosti potápění pro zatím ne-potápěče… 🙂
s pozdravem
Max
tie najkrajsie chvile co som mohol vzivote vidiet boli vpralese a na mory ako potapac
Nám se moc líbilo i potápění a šnorchlování na Togianských ostrovech.
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Playa del Carmen
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru