10 nejkrásnějších treků ve středním Norsku

10 nejkrásnějších treků ve středním Norsku

Pokud se chystáte do Norska, jistě se těšíte na to, až se vydáte do přírody. Jaké jsou tajné tipy, kam se vydat?

1. Romsdalseggen

Jedna z nejhezčích norských hřebenovek se nachází v kraji  Møre og Romsdal  poblíž města Åndalsnes. Výchozím místem je údolí Vengedalen, kam během turistické sezóny jezdí z Åndalsnes autobus. Přechod je sice jen 10,5 kilometrů dlouhý, ale je celkem fyzicky náročný. Z Vengedalen ale není stoupání tak strmé jako pozdější klesání do Åndalsnes. Navíc už od parkoviště, odkud vede stezka značená kamennými mužíky, je výhled na majestátní horu Romsdalshorn.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Po vystoupání na hřeben se vám naskytne dechberoucí pohled na údolí Romsdalen, ve kterém o tisíc metrů pod vámi meandruje řeka Rauma, majestátní masiv Trolltindene s proslulou Trolí stěnou i na fjord. Výlet je možné si prodloužít o výstup na vrcholek Blånebba (1320 m). Trasa sice vede po hřebeni, ale je dobře schůdná a na exponovanějších místech je zajištěná řetězy. Na konci vás čeká na kolena náročný, 700 m sestup na úroveň fjordu. Po cestě se ale ještě můžete zastavit na vyhlídce Rampestreken, odkud je impozantní výhled na Åndalsnes. Cesta y Vengedalen do Åndalsnes trvá zhruba 7 – 8 hodin.

2. Trollstiegen a Trollveggen

Trollveggen je nejvyšší kolmá stěna v Evropě a mekka horolezců a base jumperů. Nachází se na opačné straně údolí Romsdalen než Romsdalseggen a je součástí masivu Trolltindene. Na to, abyste si užili pohled z vršku Stěny Trolů nemusíte být špičkový horolezci. Na vrcholek totiž vede turistická stezka, která začíná u turisty oblíbené Trollstiegen (Cesta Trolů). Nad vodopádem Stigfossen odbočí vpravo do svahu a postupně nastoupává. Nenáročný výstup končí na hraně kolmé stěny, která padá více než kilometr do údolí pod vámi.

Poprvé byla vylezena až v roce 1967. Dříve horolezci trávili ve stěně celé týdny, dnes ji zdolávají za dobrých podmínek podstatně rychleji. Lákadlem je i pro české horolezce. První československý prvovýstup na Trollrygen proběhl v roce 1974. V roce 1973 zde zahynulo pět horolezců z Liberce a Jablonce. To bohužel nebyli jediné životy, které si Trollveggen vyžádala.  V roce 1984 zde zahynul zakladatel BASE jumpingu Carl Boenish, dva dny po stanovení světového rekordu pro nejdelší seskok. Od roku 1986 je odtud base jumping zakázán. Cesta trvá cca 5 hodin (tam i zpět).

3. Trekanten i Trollheimen

Trekanten I Trollheimen neboli trojúhelník v Domově Trollů je třídenní horské putování mezi chatami Gjevilvashytta, Trollheimshytta a Joldalshytta, které patří spravuje norský turistický svaz (DNT). Vychází se od jezera Gjende, které je poblíž Oppdalu. K jezeru vede silnice, za kterou se platí poplatek 50NOK. První den stezka nejdrřív mírně nastoupává k jezeru Kammtjon a pak se zdvihá po suťových polích k hřebenu Riaren, odkud je krásný výhled na Trollheimen.

Stezka pak prudce klesá do údolí k chatě Trollheimshytta, kde se dá přenocovat za poplatek uvnitř chaty anebo postavit stan. Druhý den se dá vybrat ze třech variant cest na Joldalshyttu. Nejsnazší a nejkratší vede údolím podél řeky. Cesta po pravé straně řeky přes vrcholek Geithetta trvá 6 hodin. Nejnáročnější je cesta přes tři vrcholky Trollhetta, která zabere 9 hodin. Poslední úsek cesty z Joldalshytty zpět na Gjevilvashyttu vede skrze celkem nenáročný terén a zabere cca 6 – 7 hodin.

4. Bessegen

Přechod Bessegenu patří k těm nejpopulárnějším a turisty nejvyhledávanějším túrám. Nachází se v pohoří Jotunheimen, neboli v domově obrů poblíž vesnice Gjendesheim. Největším turistickým lákadlem je přechod po úzkém hřebeni, kde je pod vámi po jedné straně tmavě modrá hladina jezera Gjende a na druhé straně tyrkysově modré Bessvatnet. Rozdíl hladin mezi oběma jezery je neuvěřitelných 400 výškových metrů. Většina turistů se sveze lodí do Memurubu, a odtud se pak přes Bessegen vrací zpátky do Gjendesheimu. Přechod má přibližně 13 km a zabere 5 – 7 hodin. Túra je schůdná od června do srpna, ale loď na začátku června ještě nejezdí, takže se pak trasa natáhne o dalších 13km. Na druhou stranu se vám na začátku června rozhodně nestane to, že byste museli jít s davem turistů, jak se tomu stává během sezony. Je možné dojet lodí až na konec jezera do Gjende a odtud pak přejít po hřebeni do Memurubu a poté přes Bessegen do Gjendesheimu. To už je časově i fyzicky mnohem náročnější. Tato varianta vychází na 11 až 12 hodin.

5. Galdhøppigen

Galdhøppigen (2469 m. n. m.) je nejvyšší hora Norska a zároveň celé Skandinávie. Stejně jako Bessegen se nachází v pohoří Jotunheimen, což v překladu znamená Domov obrů. Jako turisté máte dvě možnosti jak se dostat na vrchol. První, která je časově i fyzicky méně náročná a využívají ji hlavně němečtí turisté začíná u chaty Juvasshytta (1837 m.n.m.). Délka této trasy je asi 5 km v jednom směru, což zabere zhruba 3 hodiny při cestě nahoru a o hodinku méně dolů. Zhruba polovina trasy ale vede po ledovci, takže pokud nemáte odpovídající zkušenosti a vybavení, budete si muset zaplatit služby horského vůdce a jít s vícečlenou skupinou.

Anebo zvolit druhou cestu na vrchol, která vede od horského hotelu Spiterstulen (1100 m.n.m.). Tato trasa je jen o málo delší než první varianta, překonává však výrazně větší převýšení – téměř 1 400 m. To z výstupu činí fyzicky i časově náročnější záležitost. Dle vaší fyzické kondice počtejte s tím, že vám cesta tam i zpět zabere alespoň osm hodin. Zajímavou alternativou k turisticky velmi vyhledávanému Galdhøppigenu může být o něco nižší a neprávem nedoceněný Glittertind (2464 m n. m. ), který se nachází na druhé straně údolí. Glittertind dlouho soutěžil s Galdhøppigenem o post nejvyšší hory Norska. Nicméně, vrcholek Glittertindu pokrývající ledovec se za poslední desetiletí o něco zmenšil a prvenství bylo přisouzeno Galdhøppigenu.

6. Rondane

Národní park Rondane, založený v roce 1962, je nejstarší norský národní park. Jedním z nejvyhledávanějších cílů je nejvyšší vrchol celého pohoří, 2178 metrů vysoký Rondslottet s úžasnými výhledy. Dvacetipětikilometrová trasa začíná u jezera Rondvatnet při turistické chatě Rondvassbu a trvá cca 7-9 hodin.  Dalších deset hor v národním parku Rondane přesahuje nadmořskou výšku 2 000 metrů. Za zvážení stojí i výšlap na druhý nejvyšší vrchol – Storronden (2138 m). Pro překonání rozdílu přes 800 výškových metrů si vyhraďte alespoň sedm hodin. Možností jsou i vícedenní treky a přechody. Oblíbenou variantou je třídenní, pětašedesátikilometrový okruh Spranget – Rondvassbu – Dørålseter – Bjørnhollia – Rondvassbu – Spranget. Horská krajina Rondane inspirovala mnoho norských spisovatelů a dramatiků. Nejznámějším dílem je hra Peer Gynt od Henrika, jejíž část se odehrává právě na území dnešního národního parku.

7. Dovrefjell

Národní park Dovrefjell je jedním z mála míst na světě, kde můžete potkat divoce žijící pižmoně. Ti tam byli přivezeni roku 1923 z východního Grónska v počtu deset jedinců, přičemž dnes čítá jejich populace asi 80 kusů. Svým vzhledem připomíná pižmoň tura, ovci i buvola dohromady. Nejvyšším vrcholem Dovrefjellu je se svými 2 286 metry Snøhetta. Snøhetta má ve skutečnosti čtyři vrcholky: Stortoppen, Midttoppen, Hettpiggen and Vesttoppen, z nichž jenom Hettpiggen není jednoduše dosažitelný a vyžaduje trochu lehčího lezení. Výchozí bod je chata Snøheim, patřící norskému turistickému svazu. Cesta k ní je zpoplatněná a je přístupná od 1.července do 1.října. Snøhetta je od Snøheimu vzdálená pouhých sedm kilometrů.

Druhou možností je dvoudenní trek z Kongsvollu. První den se za 5 hodin dojde k horské chatě Reinheim (1 370 m). Druhý den se vystoupí za 3 hodiny na vrchol Snøhetty, následuje dvouhodinový sestup a návrat za 4 – 5 hodin do Kongsvollu.

8. Geiranger

Geirangerfjord je 16 km dlouhý a 360 m hluboký fjord se zářivou vodou lemovaný četnými vodopády. Mnozí ho označují za nejkrásnější fjord na světě. Počet turistů a výletních lodí tomu rozhodně odpovídá. Chcete-li si ale užít výhledy na tento skvost, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, vyhněte se tradičním vyhlídkám pro turisty a vyražte na túru v kopcích nad fjordem. Jedním z výchozích míst je parkoviště Korsmyra (620 m.n.m). Odtud se dá dojít v podstatě po vrstevnici k vyhlídkovému místu Gomsdal (600 m.n.m) nebo vystoupit na vrchol Geitfonnega (1 453 m.n.m.).

9. Innerdalen

Innerdalen je mnohými označováno za nejhezčí norské údolí. Nachází se při silnici RV70, mezi Kristiansundem a Sunndalem. Od parkoviště v Nerdalen vede štěrková cesta, po které se asi po hodině chůze dostanete do údolí lemovaného majestátními kopci, kterým dominuje 1452 metrů vysoká Innerdalstårnet. Cesta na vrchol trvá cca 6 – 10 h v závislosti na vaší fyzické kondici. Začíná u chaty Innerdalshytta, patřící norskému turistickému svazu a překonává převýšení 1200m.

Nejprve se nastoupá po turistické cestě k jezeru Storvatnet, které už se nachází nad linií lesa. Prudší stoupání končí v sedle mezi  Innerdaltårtnet and Tårnfjellet (1310 m). Jsou odtud ale nádherné výhledy na Innerdalen a především východní stěnu Skarsfjell nad jezerem Storvatnet. Poslední část před vrcholem vyžaduje časté přidržování se rukama a lehké lezení, takže zvláště při sestupu je potřeba být opatrní, nicméně lana a jištění není potřeba.

Autorka článku Radka Staňková mimo jiné procestovala norské souostroví Špicberky. Pokud vás zajímá, jaké je to trekovat severskou pustinou a navštívit opuštěná hornická města, přeštěte si článek Hornický Barentsburg.


10. Atlantic road a jeskyně Trollkirka

Atlantic road je 8 kilometrů dlouhá sekce silnice, která vede přes ostrůvky od nikud nikam (tedy přesněji mezi vesnicí Kårvåg na ostrůvku Averøy a Vevang u Eide 🙂 Původně byla tahle spojnice naplánovaná jako železnice, ale pak z toho sešlo a v roce 1983 začala výstavba silnice. Nejznámějším symbolem cesty je 259 metrů dlouhý Storseisundet Bridge, který se zdvihá a zatáčí (při pohledu ze severu) takovým způsobem, že vypadá, jako by uprostřed končil. Asi dvacet kilometrů směrem na jih od Atlantic road leží jeskyně Trollkirka (v překladu Trolí kostel). Trollkirka je soustava tří jeskyní. Hlavní jeskyně je asi 70 metrů dlouhá a vede k 14 metrů vysokému vodopádu, který je zezhora osvětlený denním světlem. Cesta od malého placeného parkoviště při hlavní silnici zabere cca 2 hodiny.

Autorka Radka Staňková je cestovatelka, stopařka a fotografka. Nejčaštěji cestuje s její parťačkou a Hančou Špičkovou (nestujapojd), se kterou se potkaly úplnou náhodou právě na Špicberkách. Slovo dalo slovo a holky spolu vyrazily na pětiměsíční cestu z Ruska přes Mongolsko a Čínu do jihovýchodní Asie. Když zrovna necestují do šílených destinací (jako naposledy Irácký Kurdistán) nebo neplánují další projekty (plánovaná cesta stopem z Patagonie na Aljašku), kombinují práci v Norsku s výlety po horách a pádlováním po fjordech. Více najdete na jejich blogu či Facebooku.
Trip.market, prodejce letenek a ubytování po celém světě, přináší výhodné nabídky i inspiraci novodobým objevitelům. Leťte do Norska se slevou 400 Kč na hlavu. Stačí využít slevový kód TM400.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí