Čtyři cestovatelské projekty získaly finanční příspěvek Expedičního fondu zřízeného Hedvábnou Stezkou a Klubem cestovatelů. Vítězové si mezi sebou rozdělí 26 481 korun.
Komise složená ze spolupracovníků Hedvábné stezky měla velmi těžkou práci, neboť musela vybírat mezi jedenácti přihlášenými projekty.
Jak jsme vybírali
Ze společné diskuse členů komise v Klubu cestovatelů Karavanseráj vzešly dvě odlišné skupiny, do nichž šlo přihlášené projekty rozdělit: expedice dobrodruhů a na druhé straně obecně prospěšné projekty. Mezi vítězi jsou zastoupeny obě tyto skupiny.
Zároveň některé projekty podali zkušení cestovatelé, u nichž panuje jistota, že plánované aktivity uskuteční a z cesty přivezou zajímavé materiály. Vedle nich se však vytvořila skupina projektů osob, které (zatím) nejsou mezi cestovatelskou komunitou známy a jejichž projekt má kvůli svému zaměření nebo rozsahu jen malou šanci získat finanční podporu ze zavedených oficiálních zdrojů (typu ministerstvo zahraničí, OSN, humanitární organizace atd.) Vítězové vzešli opět z obou těchto skupin.
Které projekty získaly důvěru Expedičního fondu?
1. Expedice Ruwenzori – Ituri 2007 Milana Daňka a Aleny Žákovské, kteří se vypraví do Afriky po stopách cestovatelů Harrera a Šebesty. Cílem expedice je zdokumentovat změny krajiny a jejích obyvatel, pygmejů. Expediční fond udělil částku 10.000 Kč.
2. Expedice Orinoko 2007 Martina Mykisky, který se s kolegou Danem Hálou vydá proti proudu jihoamerické řeky Orinoko do bělochy neprobádaných oblastí. Cílem expedice je dokumentace bifurkace (roztoku) Orinoka. Expediční fond udělil částku 6.000 Kč.
3. Projekt Krajní meze 07 aneb Expedice Severní Indie základního článku Hnutí Brontosaurus Modrý kámen, které pořádá mezinárodní tábor v severoindickém Ladhaku. Jednou z tamních aktivit bude i pokračování dobrovolnické práce v klášteru Gotsang. Expediční fond udělil částku 5.481 Kč.
4. Projekt aplikace alternativního zemědělství na ochranu biologické diverzity peruánské Amazonie studentů Institutu tropů a subtropů ČZU v Praze Jitky Krausové a Jakuba Víchy. Ti se vypraví do peruánské Amazonie, kde v oblasti Pucallpa zmapují vliv farmářů na biodiverzitu a ukáží jim alternativní způsoby zemědělství lépe využívající přírodní zdroje a chránící deštný prales. Expediční fond udělil částku 5.000 Kč.
Komise děkuje autorům všech přihlášených projektů. Ty, které nebyly podpořeny finančním příspěvkem, získávají prostor na webu Hedvábné stezky k propagaci projektu a prezentaci dosažených výsledků. Každý zúčastněný projekt získá knihu z edice Lonely Planet, kterou věnuje nakladatelství Svojtka.
Nepodpořené projekty:
Expedice Sahara 7 (J. Haleš, Český svaz ochránců přírody) – aktualizace obrazové publikace „Stopy v písku“ a její převod do videostudie.
Expedice Frozen Five (geofyzik K. Senger) – 80tidení přechod Špicberků.
Írán s prknem na zádech (cestovatel M. Brůžek) – snowboarding v íránských horách.
Karákorám Highway 2007 a Base Camp K2 (extrémní cyklista D. Koribský) – 5 týdenní cyklo-horolezecká expedice.
Cesta do Číny, Bhútánu, severní Indie a Nepálu (cestovatelé P. Kouble, J. Plaňanská) – zaměřeno na kulturu, náboženství, odpočinek, dopravu a přírodu.
Multimediální, vícesmyslové vzdělávání pro ZŠ a SŠ – JV Asie (učitelka zeměpisu Z. Kruťová) – návštěva zemí jihovýchodní Asie a následné zpracování do multimediální a vícesmyslové přednášky a výstavy fotografií.
Putování (nejen) za faunou severní Indie (L. Jirků, Přírodovědecká fakulta Praha) – dokumentace druhů zvířat v přirozených i člověkem pozměněných biotopech.