Každý z nás slyšel o Novém Zélandu a jeho úžasné přírodě. Vybavíme si detaily z filmu Pán prstenů anebo si představíme nekonečné množství ovcí. Ale jak tato krajina doopravdy vypadá? Pojďte ji prozkoumat automobilem za tři týdny.
Pokud se zeptáte místních, který ostrov je hezčí, pravděpodobně uslyšíte odpověď Jižní ostrov. To se zdá logické, protože Jižní ostrov je větší a nabízí větší rozmanitost, také není tak hustě obydlený jako ostrov severní. Z pohledu Evropana, který zná dobře hory, jezera a pastviny, se může lehce stát, že ho zaujme výrazněji ostrov severní.
Jižním ostrovem z Christchurch do Abel Tasman
Má cesta začínala v největším městě jižního ostrova, Christchurch. Cestovali jsme autem ve dvou lidech, a to v měsíci lednu, což je na Zélandu hlavní sezóna a zároveň by mělo být nejteplejší počasí. Z Christchurch ležícím na východním pobřeží jsme se vydali křížem k pobřeží západnímu, které slibuje mnoho zajímavostí. Severně od Christchurch můžete narazit na zajímavá místa, kde jsou horké prameny nebo tuleni, ale to nás čeká i na jiných místech naší cesty, a proto se vydáváme opačným směrem na jihozápad.
První zastávkou je jezero Tekapo, které má nepopsatelně mléčně zelenou barvu a vypadá doslova jako namalované. Nedaleké vrcholky hor jen podtrhují atmosféru a dávají tušit jak bude vypadat naše další zastávka v Národním parku plném hor a ledovců. Zde najdete nejvyšší horu Zélandu Mt. Cook a také krásné treky vedoucí tímto parkem. My jsme si vybrali asi 4 hodinový trek, který vede horskou přírodou s výhledem na nedaleké ledovce. Vřele doporučuji tuto zastávku.
Město zasazené mezi hory
Pokračujeme dále přes typické zélandské vesničky, kde benzinky i obchůdky často zavírají již v 5 hodin odpoledne. Kouzelná atmosféra kolem jezer a pastvin plných ovcí pokračuje až do Queenstownu. Nedaleko tohoto známého městečka jsme se zastavili v Arrowtownu, původně zlatokopeckém městečku, dodnes udržovaném v historickém duchu.
Teď už nás ale čeká Queenstown, kouzelné město zasazené mezi hory a kaňony u břehu jezera. Toto městečko je vyhlášenou destinací pro turisty, nabízí nekonečné množství aktivit a výletů. Můžete vyrazit na horská kola, rafting, bungee jumping, skok z padáku nebo jen lanovkou na nejvyšší kopec a nádherný výhled do okolí. Městečko má kouzelnou atmosféru i ve svém centru, najdete zde mnoho restaurací a kaváren, v létě také pláž a v zimě slouží jako centrum pro okolní lyžařská střediska.
Z Queenstownu se často vyráží na Milford Sound, a přesně to děláme také my. Milford Sound je údajně nejhezčí mésto Nového Zélandu. Nachází se v srdci národního parku fjordů. Potíž bývá často s počasím, často prší a je mlha. Nezbytností je výlet na lodi, která vá s vezme mezi strmé soutěsky fjordů, kolem nesčetných vodopádů a uvidíte i tuleně. Většina turistů se shoduje, že i přes déšť a nevlídné počasí tento výlet lodí stál za to. Milford Sound je na naší trase trošku zajíždka a takl trávíme další den na cestě zpět do Queenstownu. Zde se již moc nezdržujeme a ujíždíme severně k vyhlášeným ledovcům.
Nejširší nabídku průvodců a map Nového Zélandu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Wanaka
Projíždéme typickou krajinou po západním pobřeží, odpočíváme v malebném městečku Wanaka, kde si u jezera dáváme typické Fish and chips (rybu s hranolkami). Život na Jižním ostrově ubíhá velmi poklidným tempem. Další den jsme již u obřího ledovce Franz Josef. Je jen málo ledovců na světě kde se ledovec plazí až těsně k zelenému lesu do nížiny. Za slunečného počasí je to nádhera, bílá masa ledu, která se třpytí do modra a s okolními vodopády a zeleným porostem vytváří krásnou podívanou.
Doporučuji si zaplatit organizovanou tůru na ledovec samotný, což je velký zážitek. Od ledovců směřujeme dále k severu do teplejších oblastí. Čeká nás zastávka v Punakaiki, známém to místě západního pobřeží pro své „palačinkové skály“. Opravdu krásné místo, tak jako celá následující cesta po pobřeží dále na sever, s mnoha úžasnými vyhlídkami.
Na několik dní se zastavujeme na úplném severu Jižního ostrova u vyhlášeného národního parku Abel Tasman. Toto místo jen podtrhuje pestrost Nového Zélandu, kdy jsme se v rámci jednoho ostrova přemístili od hor, fjordů, jezer, ledovců až ke krásným plážím. Tento národní park je opravdu nádherný, ať už si ho projdete pěšky nebo si půjčíte kánoe. Místní pláže s azurovou vodou patří k nejhezčím a na některých místech najdete dokonce i tuleně! Nedaleko Abel Tasman se naloďujeme na trajekt, který nás veze na Severní ostrov.
Cesta vulkanickým rájem Severního ostrova
Po několkahodinové projížďce na trajektu dramatickou krajinou, se vyloďujeme ve Wellingtonu, hlavním městě Nového Zélandu. Po krátké prohlídce tohoto moderního města vyrážíme dále k severu. Blížíme se do krajiny sopek a geotermické činnosti. Za pěkného počasí ve středu severního ostrova čnít několik sopek. V okolí můžete vidět pastviny s dobytkem a ovcemi.
Severní ostrov sám o sobě je rušnější než ostrov jižní. Poznáte to na silnicích, četnosti měst a počtu obchodů i fast foodů kolem silnic. Pomalu se blížíme k národnímu parku Tongarino, kde můžete vyrazit na vyhlášený celodenní i vícedenní trek k sopkám a krásným jezírkům. Nedaleko už se rozléhá známe velké jezero Taupo, poblíž kterého již můžete narazit na geotermickou činnost v podobě horkých pramenů.
Od tohoto jezera je to již kousek do města Rotorua, které je zárove!n mekkou turismu. Celá oblast Rotoruy je ovlivněna vulkanickou činností, najdete zde mnoho parků vybudovaných na lávových polích, s jezery ze kterých stoupá horká pára, gejzíry horké páry, bublající bahna a siřičité pole, kde je půda zbarvena do všech barev. Bublající jezírka se spoustou dýmu najdete dokonce i v obyčejném parku uprostčed města.
Turisti hojně vyhledávají horké lázně a koupele a my nemůžeme být vyjímkou. Ty tady najdete za menší poplatek na každém kroku. Rotorua je také centrem adrenalinových aktivit a původní kultury Maorských obyvatel. Navštívit můžete Maorskou vesnici nebo si třeba vyzkoušet zorbing, extrémní rafting apodobně. Rozhodně je to místo, kde se dá strávit několik příjemných dnů.
Cestou do Aucklandu
Z Rotoruy se dá vyrazit různými směry. Na západ najdete obrovský labyrint jeskyní a vodních cest, směrem na východ zase známé vinařské oblasti. My však pokračujeme dále na sever, do nedaleké oblasti zvané Coromandel. To už jsme uplné v severní části Zélandu, teplé počasí podobné tropickému, což se projevuje na bujné vegetaci. Coromandel má krásné pobřeží a pláže, je jako stvořený pro koupání a relax, ale typické turistické resorty zde moc nenajdete.
Vyhlášená jsou dvě místa, jedním je „Hot water beach“, kde si při odlivu na konkrétním místě na pláži vyhloubíte díru v písku a ta se Vám zaplní horkou vodou. Působí zde ještě pozůstatky vulkanické činnosti a voda je ohřívána z vnitra země. Je zážitek sedět si ve vlastním horkém bazénku a pár metrů před sebou mít studený oceán. Druhým známým místem je vyhlášená pláž „Cathedral beach“, některými považována za vůbec nejhezčí pláž na celém Zélandu. K pláži vede pěkná procházka po pobřeží. Odměnou je opravdu krásná pláž s azurovou vodou, zasazená mezi velké vyčnívající skály, které mohou připomínat katedrálu.
Z této oblasti to již není daleko do největšího města Zélandu – Aucklandu. Moderní a dynamické město, kde se potkávají kultury celého světa má pěkný přístav a architekturu. Za zmínku také ještě stojí výběžek severně nad Aucklandem zvaný „Bay of Islands„, známou to turistickou oblast, kde najdete příznivé klima pro letní dovolenou a radovánky na pláži. Pro nás je konečnou stanicí Auckland, z kterého jsme odlétali do Austrálie.
Nový Zéland je úžasnou krajinou. Těžko na světě najdete jinou zemi, která nabízí větší přírodní rozmanitost. Stejně těžké je vybrat jedno nejhezčí místo na těchto ostrovech, Zéland prostě stojí za to vidět!
Souhlasím. Na Zélandu jsem pobýval 16 měsíců, najezdil 30 000km a prolezl a vylezl kde co. Za 3 týdny nikdo Zéland nepozná!!! Zéland jsou právě ta opuštěná údolí,osamocené farmy a místní lidé,nesmírně přívětiví.za tři týdny projede oba ostrovy kdejaký japonec.