Stručný průvodce

Co by vám nemělo v Mongolsku uniknout: metropole Ulánbátar, kláštery Manzushiri, Kharkhorin, Amarbayasgalant a Baldan Baraivan, jezero Chuvsgúl, výlet do pouště Gobi, národní parky Khustain Nuruu a Terchíncagán Núr.

Cestopisy z Mongolska

Mongolsko je největší vnitrozemský stát světa. Zároveň je to země s hranicemi nejvzdálenějšími od mořského pobřeží, a to celých 700 km. Se svou rozlohou je 22krát větší než ČR a pouhými 2,7 milióny obyvatel patří mezi nejřidčeji obydlené oblasti světa.

Mongolsko

Většinu území zabírají náhorní plošiny s drsnou travnatou stepí. V centrální části země se tyčí pohoří Changaj, z jihu sem z Číny vybíhá nehostinná poušť Gobi. V Mongolsku se nachází řada bezodtokých slaných a sladkovodních jezer. Nedotčená příroda, koně a pohostinnost jsou základními charakteristikami země. Cestování Mongolskem je však náročné. Neexistují zde silnice, existuje jen minimální infrastruktura, přírodní podmínky jsou drsné. Hlavním zdrojem obživy lidí, kteří žijí mimo jediné velké město Ulánbátar, je dodnes kočovné pastevectví. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Mongolska.

Zajímavosti v Mongolsku

Mongolsko bylo vždy předmětem zájmu ze strany Číny a Ruska. V roce 1911 využilo příležitosti a vyhlásilo nezávislost na Číně a v roce 1924 se stalo druhou komunistickou zemí na světě. Stalinismus však přinesl tažení proti buddhistickým klášterům, z nichž se jen málo dochovalo do současnosti. Rozpad Sovětského svazu přinesl uvolnění a demokratizaci i do této chudé země, která se však, zdá se, nových šancí poněkud neumí zhostit.

Další fotky z Mongolska si můžete prohlédnout v naší galerii.

Videozáznam z Mongolska poskytl Radim Beňovský, www.lepsipohled.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: