V tomto dílu prolezeme spolu s Petrem Daubnerem jeskynní komplex a skalní město Vardzia. A také poznáme skutečnou pohostinnost Gruzie. Kde jinde by mohl člověk dostat pozvání na společný piknik s policajty?
Jedním z nejzajímavějších míst Gruzie je určitě jeskynní komplex Vardzia. Nachází se v pohoří Malý Kavkaz na jihu Gruzie, kousek od tureckých hranic. Na mapě to vypadá, že to je celkem významné městečko. Ve skutečnosti to není ani vesnice, spíš samota v horách, kde je jeden „hotel“ a několik obytných stavení. Přesto je Vardzia často navštěvovaným místem. Jezdí sem turisté z Gruzie i ze zahraničí.
Jeskynní komplex ve Vardzii byl vytesán do skal již ve 12. století. Bylo zde vše, co mohli obyvatelé potřebovat. Do několika set umělých jeskyní se mohlo v případě nebezpečí ukrýt až 50 000 lidí! Měli tu i katedrálu a spoustu dalších menších svatyní, fungoval zde proslavený klášter. Ve 13. století poškodilo celý komplex zemětřesení. V 16. století vtrhli do Vardzie Peršané a v těžkých bojích byli nakonec obyvatelé poraženi a komplex byl opuštěn.
Dodnes žije ve Vardzii několik mnichů, kteří v jeskyních bydlí. Většina komplexu je však otevřena turistům. Prohlídková trasa je skutečná prolézačka. Zvláště my, co jsme vyššího vzrůstu, musíme být velice opatrní – stropy jsou opravdu velice nízké. Místy jsou pěkně kolmé skalní stěny, naštěstí všude dobře zajištěné zábradlím.
I okolí skalního města rozhodně stojí za vidění. Vardzia se nachází v nádherném kaňonu řeky Kury (Kura se nazývá též Mtkvari), která ve zdejších horách začíná svou pouť téměř celým Zakavkazskem, aby se nakonec vlila do Kaspického moře. Krajina jak z Divokého západu. V okolí je řada pěkných míst, o kterých informují velmi přehledné informační tabule. Bohužel cesta k jednotlivým pamětihodnostem není vždy značena. Osobně jsem ještě navštívil Horní Vardziu, což je vlastně malý klášter a několik přilehlých stavení. Tento klášter je rovněž funkční, ženský a žije v něm několik jeptišek.
Nejširší nabídku průvodců a map Gruzie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Gruzínská pohostinnost
Ve Vardzii jsem se setkal i s projevy typické gruzínské pohostinnosti. Parta mladých policistů zde pořádala piknik – jedly se klobásky, sýr, chléb, okurky, rajčata a spousta dalších dobrot. Byl jsem rovněž přizván a absolvoval jsem spoustu přípitků. Pili jsme sice víno, ale Gruzínci ho pili na ex z deckových skleniček! Připadal jsem si jak v ruském filmu. Kdo jste viděl krásný snímek „Svéráz národního lovu“, pak vězte, že to je sice komedie, ale vůbec ne přehnaná. Náčelník (v Gruzii se ovšem předsedovi stolní společnosti říká tamada) vždycky pronesl přípitek. Řečnil vždycky asi tak dvě minuty a pak se teprve mohlo pít. Připíjelo se skoro na všechno – na Gruzii, na Čechy, na krásu gruzínských děvčat, na naše sny a hlavně na to, že jsme se tu tak krásně sešli. Gruzínci tvrdí, že kdo s nimi jednou pil, je už vlastně něco jako jejich příbuzný…Když už měli moji noví příbuzní dost, nasedli do auta a odjeli. Vedle se ale usadila nová parta a kolotoč přípitků pokračoval. Přidal se k nám i Bolivijec Ovidio, který měl to štěstí a také jel náhodou okolo.
Ráno se na mě ještě lehce projevovaly následky včerejší družby. Proto jsem velice uvítal, že v hotelu je nádherná horká koupel. Ve Vardzii jsou totiž horké sirné prameny, takže horká voda v malém hotelovém bazénu sem přitékápřímo ze zdroje. Můj pobyt ve Vardzii se prostě po všech stránkách vydařil!
Vardzia – praktické informace
(orientační kurs v létě 2007: 1 Lari = cca 13 Kč)
Doprava:maršrutka (hromadné taxi): Achalciche – Vardzia5 Lari(2 hodiny jízdy, 70 kilometrů). Maršrutky jsou občas neuvěřitelně plné. V maršrutce je asi 15 sedadel, ale na zpáteční cestě nás jelo asi třicet!Poslední maršrutka z Vardzie jede asi v 15:00 a pak už žádná, zjistěte si odjezd včas!
Ubytování:Ve Vardzii je v současnosti jen jeden „hotel“ – žádný luxus, v každé místnosti pár postelí. V rámci hotelu je ale bazén s vyhřívanou vodou přímo z termálního pramene. Cena na osobu a noc:10 Lari.Hotel je asi 500 metrů od vstupu do skalního města.
Vstupné – skalní město:5 Lari
to je ale hezká policistka! takových žen bylo v gruzii hodně?
Takových žen bylo v Gruzii víc, ne však u policie 🙂
Články v okolí
Tip měsíce: Mexiko
Olinalá: poklad na konci světa
Playa del Carmen
Kolonizační města a zběsilá pravidla mexického silničního provozu
Knižní tipy
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Nové články
Podél řeky Tajo okolo Toleda – města tří kultur
ROZHOVOR: S odvahou za dobrodružstvím
Vodopády kam se podíváš…
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru