Občanským jménem Martin, ale cestovatelským a uměleckým jménem Mart Eslem. Říká se o něm, že je profesí podnikatel a duší cestovatel, což sám potvrzuje. Procestoval už 96 zemí světa, ale jak sám říká – cestování není o chození na druhý konec světa, ale o objevování sama sebe.
Dobrodruh, horský průvodce i dvorní meteorolog expedic do nejextrémnějších míst naší planety. Má za sebou řadu horolezeckých výstupů. Ondrova strategie při cestách do hor je jednoduchá a dost se pronese. Bere si s sebou všechno. Ze svého stolitrového batohu tahá předměty jak kouzelník králíky z klobouku, a tomu odpovídá i smích spolucestovatelů a kolemjdoucích. Je lepší trekovat s batohem pod 7 kg nebo přes 30 kg? A co všechno nosí Ondra v batohu? I o tom bude vyprávět 14. ledna v pražském kině BIO | OKO.
Pavla už od roku 2017 žije společně se svým indonéským manželem a 2 dětmi v malé zapadlé vesnici v Indonésii. Jak probíhá indonéská svatba, jak ji mezi sebe přijala manželova rodina a jak tady funguje porodnictví, nebo ekologie?
Na internetu vystupuje pod názvem Letenky od Kuby a posledních několik let nedělá nic jiného, než že cestuje. I na cestách ale pořád pracuje na nových projektech – aktuálně se věnuje cestovatelskému kurzu. Zajímá vás, jak koupit nejlevnější letenky, nebo jak do letištního salónku zdarma? Tak se začtěte do rozhovoru.
Pavol je permanentní cestovatel, který se díky výhodám různých zemí legálně vymanil z některých povinností. Neustále pracuje na nových způsobech jak dosáhnout svobody své i svých klientů. Zajímá vás, jak získat občanství jiné země? Jak neplatit daně, nebo jak žít svobodně a vymanit se ze systému?
Pavel Svoboda je vystudovaný geograf žijící svůj sen jako fotograf na cestách. Barvitý vypravěč, který strávil na cestách po Asii, Jižní Americe a evropském severu již několik let života. Milovník vysokých hor, odlehlých regionů a málo známých destinací. Příběhy velkých půlročních cest představil v knižních publikacích Napříč Jižní Amerikou a Napříč Asií, nyní přichází se svojí třetí knihou s názvem Horští tuláci, ve které se věnuje i své cestě po exotické Kolumbii.
Víťa Dostál je prvním Čechem, kterému se podařilo projet celou Panamerickou silnici z Aljašky až do Ohňové země na kole. 26 233 dlouhých kilometrů! Jaké byly jeho největší trable, jak se setkal se starostou Lidic, a proč sebou vozí píšťalku?
V roce 2025 vám na Hedvábné stezce představíme 100 velkých žijících českých dobrodruhů.
Jana Zemanová žila ještě donedávna běžný život s prací v korporátu. Co ji vedlo k výpovědi v práci bez finanční jistoty a otočení svého života naruby? Proč si k životu vybrala právě Tenerife a jak se pluje na jachtě?
Sportovec z Nového Města je prvním Čechem, který vylezl Korunu Himálaje a zdolal všech 14 osmitisícovek světa bez použití kyslíkového přístroje. Pak se vydal obohatit své zkušenosti výstupy na nejvyšší hory dalších světadílů a aktuálně odškrtává seznam nejizolovanějších hor světa.
Fyzický geograf, milovník hor a vodních toků, dálkových trailů a ultralehké výbavy na treky, kterou testuje pro Pod 7 kilo. Po českých a evropských stezkách nachodil za posledních sedm let 12 000 km. Absolvoval například trojnásobný přechod Pyrenejí (3x 800+ km), přechod alpského oblouku (2 050 km), Via Dinarica Trail ze Slovinska až do Severní Makedonie (1 620 km) a řadu dalších kratších treků. Pracuje a žije na cestě ve svém obytném autě, kterému říká Felix, a jeho přednášky o cestách jsou tak inspirativní, že by člověk nejradši vyrazil na cestu rovnou z kina.
Veronika Jiříčková má neklidné nohy – tohle je nejspíše nejtrefnější popis její osoby. Toulá se po světě s koloběžkou a objevuje nové kouty. Její dosavadní expedice směřovaly na Island, do Irska nebo podél polského pobřeží. Nedávno se ale vypravila na ostrov v Karibském moři, který si žije svým vlastním životem. Řeč je o krásné, ale divoké Kubě.
Cestovatelka a influencerka z Brazílie se na svou první cestu vydala během studia v zahraničí a zamilovala se do sólo cestování. Procestovala 44 zemí světa a všude zůstává delší dobu, aby pořádně poznala místní kulturu. Mluví plynně portugalsky, anglicky a španělsky a věnovala se i dobrovolnictví – například v Mexiku, Nikaragui nebo Řecku.
Smažení červi, tarantule, kobylky s bazalkou nebo cvrčci na másle – to jsou dobroty, na které nejsme zvyklí, a přece patří v mnoha zemích k vyhledávaným specialitám i běžným pokrmům. Cestování zavedlo brněnského kuchaře Milana Václavíka k extrémní kuchyni a stal se významným českým propagátorem využití hmyzího proteinu. Pořádá hmyzí večery i kurzy vaření na festivalech a firemních akcích a je spoluautorem knížky Hmyzí kuchyně.
Cestovatelka Jolana Sedláčková pochází z Jihlavy a miluje cestování po vlastní ose – po ní už urazila více než 300 tisíc kilometrů a navštívila více než 70 zemí na 4 kontinentech. Nejraději se vydává do odlehlých míst v horách či do turisty méně navštěvovaných zemí a oblastí. Miluje divokou přírodu a krásně fotí, o cestách autem po Asii napsala dvě knížky s názvem Po vlastní ose. Její aktuální cesta do Indie a Pákistánu zatím trvá 10 měsíců. Spolu s přáteli urazili přes 60 tisíc kilometrů. Svou pouť starou toyotou začali v létě 2023 a čas od času auto zaparkují, odletí domů a zase se k němu vrátí, aby v ní pokračovali.